2 Փետրվար 2012 - 09:41 AMT
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Արզումանյանը բացառել է իր կուսակցության միությունը ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի կամ Դաշնակցության հետ: Ըստ նրա, Դաշնակցության առումով, նրանք ունեն արմատապես տարբերվող գաղափարական դիրքորոշումներ, ինչը և բացառում է միությունը: Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ին, ապա նա հեգնանքով նկատել է. «Նույն գետը երկու անգամ չես մտնի»:
Ընդ որում, Արզումանյանն ընդգծել է, որ դա չի նշանակում, որ «Ազատ դեմոկրատները» ընտրությունների ժամանակ որևէ քաղաքական ուժի հետ չեն համագործակցելու` ընտրակեղծիքների և խախտումների դեմ պայքարելու համար:
Նախորդ տարի ՀՀՇ-ի կողմնակիցները, որոնք դժգոհ էին ՀԱԿ-ի քաղաքական ուղղվածությունից և իշխանությունների հետ բանակցություններ սկսելուց, Խաչատուր Կոկոբելյանի գլխավորությամբ ստեղծեցին «Ազատ դեմոկրատներ» նոր կուսակցությունը: ՀՀՇ-ից նաև դուրս եկան Արարատ Զուրաբյանը և Կարապետ Ռուբինյանը:

Представитель партии “Свободные демократы” Александр Арзуманян исключил возможный союз своей партии с оппозиционным блоком Армянский национальный конгресс или Дашнакцутюн. По его словам в случае с “Дашнакцутюн” у них диаметрально различные идеологические позиции, что само собой исключает союз. Что же касается АНК, то он с иронией заметил: “В одну реку дважды не войдешь”.
При этом Арзуманян подчеркнул, что это не означает, что “Свободные демократы” во время выборов не будут сотрудничать с теми или иными политическими силами против нарушений и фальсификаций.
В прошлом году сторонники АОД, недовольные изменением политического курса АНК и началом диалога с властями, во главе с бывшим заместителем председателя партии АОД Хачатуром Кокобеляном создали новую партию "Свободные демократы". Из АОД также вышли бывший председатель партии Арарат Зурабян и бывший вице-спикер парламента Армении Карапет Рубинян.