2 Փետրվար 2012 - 15:49 AMT
Իրանը երբեք միջուկային հարված չի հասցնի Իսրայելին, Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտնել է ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի, Կովկասի և Ուրալ-Պովոլժյեի ուսումնասիրման կենտրոնի աշխատանքային խմբի համակարգող Ալեքսանդր Սկակովը: Նրա խոսքով` Թեհրանի կողմից միջուկային զենքի մշակումն իրականացվում է միայն իր անվտանգության համար երաշխիքներ ստեղծելու նպատակով` որպես օրինակ բերելով ԿԺԴՀ միջուկային ծրագիրը:
Սկակովը հիշեցրել է նաև, որ Իսրայելում են գտնվում ոչ միայն խոշորագույն քրիստոնեական և հուդայական, այլև մահմեդական սրբավայրերը:
ԱՄՆ-ն ու Արևմուտքի մի շարք երկրներ Իրանին կասկածում են միջուկային զենքի մշակման մեջ` կոծկված խաղաղ ատոմի ծրագրի տակ: Թեհրանը հերքում է բոլոր մեղադրանքները` պնդելով, որ իր միջուկային ծրագիրն ուղղված է բացառապես երկրի էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի բավարարմանը: Իրանի հանդեպ գործում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 4 պատժամիջոցային բանաձևեր` 1737, 1747, 1803 և 1929:

Иран никогда не нанесет ядерного удара по Израилю, заявил во время видеомоста Ереван-Москва координатор рабочей группы Центра изучения Центральной Азии, Кавказа и Урало-Поволжья Института востоковедения РАН Александр Скаков. По его словам, разработка Тегераном ядерного оружия ведется лишь для создания гарантий своей безопасности, приведя в качестве примера ядерную программу КНДР.
Скаков также напомнил, что в Израиле находятся не только крупнейшие христианские и иудейские святыни, но и мусульманские.
Ряд стран и организаций приняли в отношении Ирана различные резолюции и санкции, требуя от него обеспечить полную прозрачность своей ядерной программы и доказать ее исключительно мирную направленность.