3 Փետրվար 2012 - 12:01 AMT
Սիրիայում այժմ քաղաքացիական պատերազմ է գնում, Երևանում լրագրողներին է հայտարարել արաբագետ Սուրեն Մանուկյանը: «Սա ամենաճշգրիտ տերմինն է Սիրիայում վերջին զարգացումները բնութագրելու համար»,-ասել է նա: Ըստ Մանուկյանի, իշխանությունների դիմադրության գլխավոր օջախներն են Համա, Հոմս քաղաքները, Դամասկոսի արվարձանները:
Նա նշել է, որ ինչպես ցանկացած քաղաքացիական պատերազմում, Սիրիայում նույնպես անկանոն գործողություններ են կատարվում, որպես օրինակ բերելով վերջին ահաբեկչական ակտերը Դամասկոսում:
Մանուկյանը վստահեցրել է, որ առաջիկայում կարելի է ակնկալել նման ահաբեկչական գործողությունների կրկնություն: Ըստ փորձագետի, առանց արտաքին աջակցության իշխանությունները կկարողանան ճնշել ներքին խժդժությունները և ահաբեկչական գործողությունները կոչված կլինեն միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռելու Սիրիայում ընթացող իրադարձություններին: Նա հիշեցրել է, որ այժմ ՄԱԿ-ում քննարկվում է Սիրիայի հարցը:

В Сирии сейчас идет гражданская война, заявил на пресс-конференции в Ереване арабовед Сурен Манукян. “Это самый точный термин для обозначения последних развитий в Сирии”, – отметил он. По словам Манукяна, главными очагами сопротивления властям стали, в частности, города Хама, Хомс и пригороды Дамаска.
Он также отметил, что как и во время любой гражданской войны в Сирии также осуществляются беспорядочные действия, и в качестве примера привел недавние теракты в Дамаске.
Манукян выразил уверенность, что в ближайшее время следует ожидать новых подобных терактов. По словам эксперта, без внешней поддержки оппозиции власти смогут подавить внутренние волнения, и теракты будут призваны привлечь внимание мирового сообщества к сирийским событиям. В этой связи он напомнил, что сейчас в ООН идет обсуждение сирийского вопроса.