Փետրվարի 3-ին Հովհ. Շարամբելյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործությունների կենտրոնի ցուցասրահում բացվեց երիտասարդ գեղանկարիչ Տարոն Սիմոնյանի «Սակրալ» խորագրով ցուցահանդեսը: Ցուցադրությանը ներկայացված են ինդոնեզական Բալի կղզում ստեղծված յուրօրինակ գեղանկարները: Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակեց նար «Ռենեսանս» քառյակը: Նկարիչը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, որ նկարները ստեղծվել են 2011 թ-ին ձմռանը:
Երևանում ներկայացված են շարքի 17 նկարներ, իսկ մի քանիսն էլ մնացել են կղզում: Նա հավելեց, որ Բալիում ստեղծված աշխատանքները պարզապես նկարել է, առանց որևէ բան նախապես պլանավորելու: Նկարիչն, ով ունի նաև ճապոնական և գերմանական շարք, ասաց, որ ցանկանում է նաև ստեղծել հայկական շարք, սակայն նա դեռ չի անցել այդ գործին, քանի որ գտնում է, որ պետք է լավ ճանաչի Հայաստանը, որպեսզի նման շարք անի:
Նկարիչը փետրվարի 25-ին մեկնելու է Ինդոնեզիայի մեկ այլ` Սուլավեսի կղզի, որպեսզի նկարի տեղի գնչուներին, ովքեր ապրում են ծովի մեջ, փայտյա հենասյուների վրա կառուցած տներում:
Տարոն Սիմոնյանը ծնվել է 1979 թ. Սանկտ-Պետերբուրգում,արվեստագետի ընտանիքում: 1963 թվականից նրա ընտանիքը բնակվել է Սանկտ-Պետերբուրգում, որը դարձել է Տարոնի համար երկրորդ հայրենիքը: Դեռ մանուկ հասակից ծնողները նրա մեջ սերմանել են սեր դեպի արվեստը և մշակույթը: Ռուսաստանի մշակութային մայրաքաղաքում Տարոնը ավարտել է Յոհանսոնի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը, որից հետո ընդունվել է Բարոն Ա.Լ. Շտիգլիցի անվան գեղարվեստի ակադեմիան:
1996 թ. վերապատրաստվել է Գերմանիայի Լյուբեք քաղաքի Հաղորդակցման և դիզայնի բարձրագույն դպրոցում: Դեռևս ուսանող տարիներին նա մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների Սանկտ-Պետերբուրգում և Եվրոպական տարբեր երկրներում: Նրա ստեղծագործությունները ներկայացվել են ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբակայանին ցուցահանդեսներում: 2003 թ. Տարոնը առաջին անգամ իր ստեղծագործություները ներկայացրեց Հայաստանում: Մշակույթների նկատմամբ ունեցած մեծ հետաքրքրությունը և սերը 2010 թ. նրան տարան դեպի Ճապոնիա, որտեղ ստեղծագործեց տեղի արվեստագետների հետ: 2011թ. Տարոնը իր ստեղծագործական գործունեությունը ծավալեց Ինդոնեզիայի Բալի կղզում: Այդ ճանապարհորդության արդյունքում ծնված ստեղծագործությունները առաջին անգամ ներկայացվում են հայրենիքում:

3 февраля в Ереване в павильоне Музея народного искусства им. О. Шарамбеяна открылась выставка картин молодого художника Тарона Симоняна. На выставке под названием “Сакрал” представлены картины, написанные художником на индонезийском острове Бали. На открытии выставки выступил квартет “Ренессанс”. Художник в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказал, что эти картины он написал зимой 2011 года. В Ереване выставлены 17 картин из этого цикла, несколько картин художник оставил на острове. Он добавил, что на Бали он просто писал картины, не строя планов относительно своих работ. Художник сказал, что мечтает создать цикл картин, посвященных Армении, однако он еще не приступил к работе, поскольку считает, что для этого он должен лучше узнать Армению.
25 февраля Тарон Симонян уедет в Индонезию, на остров Сулавеси, чтобы нарисовать местных цыган. Тарон Симонян родился в 1979 году. Его отец — скульптор, мать – филолог. В 1963 году его семья переехала в Санкт-Петербург. Еще с ранних лет родители привили в нем любовь к искусству. В Петербурге Тарон окончил художественную школу и поступил на факультет реставрации живописи в Государственную Художественную Академию барона А. Л. Штиглица. Но реставрация не стала делом его жизни, и Тарон продолжил свое обучение в Германии, где, начиная с 1996 года, провел множество выставок. В 2003 году он впервые представил свои работы на суд армянских ценителей искусства.
В 2006 году Тарон Симонян проявил себя в качестве профессионального фотографа и провел персональную выставку “Цветы Японии” в Национальной галерее Армении.
В 2010 году Тарон Симонян выступил в качестве куратора нескольких выставок в рамках армяно-турецкого проекта "Speaking One to Another", посвященного Геноциду армян 1915 года, а также организовал скульптурную выставку Цолака Симоняна в Национальной галерее Армении в Ереване. С 2011 года Тарон уехал на остров Бали для продолжения своей творческой деятельности. Произведения, созданные в результате этой поездки, впервые будут представлены на его родине.