Արաբագետ Սուրեն Մանուկյանը կասկածամտորեն է վերաբերվում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի` ներքին հուզումները ճնշելու և իշխանությունը պահպանելու շանսերին: «Մենք, իհարկե, շատ ենք ուզում, որպեսզի Ասադը շարունակի կառավարել, բայց ուժերը չափազանց անհավասար են»,- հայտնել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Նրա խոսքով` Ասադը կկարողանա փրկել իրադրությունը միայն մեկ պայմանով` եթե նրան հաջողվի դուրս մղել ընդդիմադիր ուժերին խոշոր քաղաքներից և ստիպել նրանց անցնել պարտիզանական պատերազմի: «Պարտիզանական պատերազմի դեպքում իշխանությունները միանշանակ մեծ առավելություն կունենան»,- ասել է Մանուկյանը` հավելելով, որ քաղաքացիական բնակչությունը նույնպես բացասաբար է վերաբերվում պարտիզաններին: Ընդ որում, արաբագետը նկատել է, որ Ասադին դա կհաջողվեր, եթե նա ժամանակ ունենար: «Ութ ամիս առաջ նա ուներ այդ ժամանակը… Հիմա նա պարզապես չունի այն»,- ընդգծել է նա:
«Ես գտնում եմ, որ հարցի լուծումը մենք կտեսնենք մոտակա մեկ-երկու շաբաթվա ընթացքում»,- հավելել է Մանուկյանը` այս կապակցությամբ նշելով Սիրիայի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշման և դրան հաջորդած գործողությունների կարևորությունը:
Մանուկյանը նկատել է նաև, որ Արևմուտքի համար շատ կարևոր է սիրիական հարցը լուծել իրանական հիմնախնդրի համատեքստում` զրկելով Իրանին վերջին դաշնակիցներից:

3 Февраль 2012 - 13:51 AMT
Арабовед Сурен Манукян скептически отнесся к шансам президента Сирии Башара Асада подавить внутренние волнения и сохранить власть. “Мы, конечно, очень хотим, чтобы Асад продолжил править, но силы слишком неравны”, – заявил он на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, Асад сможет спасти ситуацию лишь при одном условии – если ему удастся выдавить оппозиционные силы из крупных городов и заставить их перейти к партизанской войне. “В случае партизанской войны у властей будет однозначно огромное превосходство”, – заявил он, добавив, что и гражданское население будет отрицательно относится к партизанам. При этом Манукян заметил, что это Асаду удалось бы, если бы у него было время. “Восемь месяцев назад оно у него было… Сейчас у него его просто нет”, – подчеркнул эксперт.
“Я считаю, что решение вопроса увидим в течении ближайших одной – двух недель” , – добавил Манукян, отметив в этой связи важность решения Совбеза ООН по Сирии и последующие за ним действия.
Манукян также отметил, что для Запада очень важно решить сирийский вопрос в контексте иранской проблемы, лишив Иран последних союзников.