Վենետիկում մեկնարկել է ավանդական դիմականադեսը: Աշխարհահռչակ քաղաքը եկուս ու կես շաբաթով ընկղմվելու է թատերական աշխարհի, տոնախմբության և չդադարող ուրախության մեջ:
Տոնակատարությունները, որոնք կտևեն մինչև փետրվարի 21, ավանդաբար մեկնարկում են Սուրբ Մարկոսի հրապարակից, որտեղ կանգնեցված է կարմիր գինու շատրվանը: Բացի այդ, այս տարի Վենետիկի Մեծ ջրանցքի մուտքի մոտ տեղադրվել է փայտե ցուլի 9 մետրանոց արձան, որը դիմականդեսի վերջին օրն այրվելու է:
2012թ-ին, որպես կարգախոս, ընտրվել է հետևյալ արտահայտությունը. «Կյանքը թատրոն է»: Համաձայն դրա, Վենետիկի բոլոր հրապարակները, փողոցները, ջրանցքները և կամուրջները վերածվելու են յուրօրինակ թատերական հարթակների, որտեղ ներկայացվելու են աշխարհի ամենահետաքրքիր ներկայացումները:
Կիրակի Վենետիկում տեղի կունենա «տոնակատարություն ջրի վրա»` նվիրված Վենետիկի բնակիչներին ու հյուրերին: Իսկ ամենագեղեցիկ արարողությունը տեղի կունենա մեկ շաբաթից` փետրվարի 12-ին: Այդ օրը Սուրբ Մարկոս հրապարակի հարյուր մետրանոց զանգակատնից ամբոխի մեջ կիջեցվի «հրեշտակը», որի թռիչքը մեծ քանակությամբ հանդիսատես է գրավում:
Հատուկ ուշադրության է արժանանաում լավագույն դիմակի ընտրության մրցույթը: Լավագույն դիմակը կընտրվի փետրվարի 19-ին, իսկ դիմակահանդեսը կեզրափակի գոնդոլաների «լուռ թիավարությունը», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

5 Февраль 2012 - 13:36 AMT
В Венеции начался традиционный карнавал. Знаменитый на весь мир город на воде на две с половиной недели погрузился в мир театра и атмосферу праздника и непрекращающегося веселья.
Гуляния, которые продлятся до "жирного вторника" 21 февраля, по традиции начались на площади Сан-Марко, где установлен фонтан с красным вином. Кроме того, в этом году в Венеции у входа в Большой канал появилась 9-метровая деревянная статуя быка, которая будет сожжена в последний день карнавала.
В 2012 году в качестве своеобразного девиза всеобщего праздника выбрана фраза о том, что "жизнь – это театр". Следуя этому призыву, все площади, улицы, каналы и мосты Венеции в ближайшие дни превратятся в театральную площадку, где будет дан, пожалуй, один из самых интересных и увлекательных в мире спектаклей.
В воскресенье в Венеции состоится "праздник на воде", посвященный всем венецианцам и гостям города, а одна из самых красивых церемоний карнавала пройдет ровно через неделю, 12 февраля. В этот день со стометровой колокольни на центральной площади Сан-Марко в толпу спустится "ангел", полет которого обычно и привлекает наибольшее число зрителей.
Каждый день венецианского карнавала будет наполнен выставками, театрализованными представления и музыкальными программами, которые будут проходить по всему городу с утра и до позднего вечера. Особое внимание всех участников карнавала по традиции привлекает конкурс на лучшую маску, которая будет выбрана 19 февраля, а завершит карнавал "молчаливая регата" гондол, сообщает РИА Новости.