6 Փետրվար 2012 - 12:33 AMT
Այս տարի Հայաստանում 7 հուշարձաններ վերականգնվելու են մասնավոր սեկտորի աջակցությամբ: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Նրա խոսքով, այսօր, հուշարձանների պահպանության խնդիրը դրված է միայն պետության վրա, որն էլ այդ ծավալի աշխատանք ի վիճակի չէ իրականացնել: Այդ հուշարձաններն են`Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին, 1827թ. Օշականի մարտում զոհված ռուս ռազմիկներին նվիրված հուշակոթողը, Մխիթար Գոշի գերեզմանը, Վարագավանքը, Ծովինար գյուղի եկեղեցին, Դաշտադեմի ամրոցը և Էջմիածնի Թարգմանչած եկեղեցին: Պողոսյանը կարևորեց նաև Սանահինի վանական համալիրի հարցը: Արդեն իտալացի և գերմանացի մասնագետներն արել են չափագրումներ, պեղումներ են արվել և հայտարաված մրցույթի արդյունքում արդեն հաղթող կա: Վերականգնման աշխատանքներն արվելու են երեք տարվա կտրվածքով, և այս տարի հատկացվելու է 17 միլիոն դրամ:
Պողոսյանը նշեց նաև, որ Թեղուտից մի քանի անշարժ հուշարձաններ, մասնավորապես Բովերի եկեղեցին և խաչքարը տեղափոխման ենթակա են և արդեն ձեռք է բերվել Շնող գյուղում հողատարածք, հուշարձանը վերակառուցելու համար:
Խոսելով հուշարձանների պահպանությունից, նախարարը նշեց նաև, որ անհրաժեշտ է հուշարձանների տվյալների ներմուծում կադաստր, քանի որ ի վերջո դա մի բան է, որ հստակ տեղեկություն կտա հուշարձանների վերաբերյալ:

В 2012 году 7 исторических памятников будут отремонтированы при поддержке частного сектора. Об этом сказала во время пресс-конференции министр культуры РА Асмик Погосян. По ее словам, на сегодняшний день только государство занимается вопросами охраны исторических памятников, и оно не в силах самостоятельно справиться с такой объемной работой. В числе этих памятников – Монастырь Пресвятой Богородицы, памятный мемориал русским воинам, павшим в Ошаканской битве 1827 года, могила Мхитара Гоша, Варагаванк, монастырь села Цовинар, крепость Даштадема и Монастырь святых переводчиков Эчмиадзина.
Погосян отметила важность вопроса Монастырского комплекса Санаин. Немецкие и итальянские специалисты провели сканирование опасных с технической точки зрения зон монастыря. Ремонтные работы, на которые выделено 17 миллионов драмов, будут завершены в течение этого года.
Говоря об охране исторических памятников, Асмик Погосян отметила, что необходимо занесение данных об этих памятниках в кадастр, поскольку только после этого можно будет получить необходимые сведения относительно того или иного исторического памятника.