Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի շահերը Թուրքիայի հարցում համընկնում են: Այդ մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
«Դրա մասին վկայում է նաև այն, որ Սոչիում նախագահների հանդիպումը և ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քննարկումը նույն օրն էին նշանակված»,-ընդգծել է փորձագետը, մանրամասնելով, որ նման կերպով երկրները փորձեցին Թուրքիային հեռու պահել ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ եվրոպական հարցերից:
Շաքարյանցի խոսքով, Թուրքիան պետք է հասկանար, որ նրան փորձում են հեռու պահել ԱՊՀ և ԵՄ զարգացումներից: «Ֆրանսիան ձգտում է հնարավորինս հեռու պահել Թուրքիային Եվրամիության գործերից»,-հայտարարել է նա:
Հունվարի 23-ին Սոչիում կայացել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպում: Նույն օրը Ֆրանսիայի Սենատն քննարկել է ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:

Интересы РФ и Франции в вопросах относительно отношений с Турцией совпадают. Об этом на пресс-конференции в Ереване завил политолог Сергей Шакарянц.
“Об этом свидетельствует также то, что сочинская встреча президентов и обсуждение законопроекта о криминализации отрицания были намечены на один день”, – отметил эксперт, пояснив, что тем самым страны попытались отстранить Турцию как от региональных вопросов, так и европейских.
По словам Шакарянца, Турция должна была понять, что ее пытаются держать вдалеке от развитий СНГ и ЕС. “Франция стремится как можно больше отдалить Турцию от дел Евросоюза”, – добавил он.
23 января в Сочи прошла трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана. В этот же день в Сенате Франции прошло обсуждение законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе, Геноцида армян.