8 Փետրվար 2012 - 08:47 AMT
Փետրվարի 7–ին Երևանում Հայաստանի պատմության թանգարանի և Տոկիոյի մշակութային արժեքների ազգային հետազոտության ինստիտուտի հետ համատեղ բացվեց միջազգային սեմինար, որին մասնակցում են Իրաքից, Իրանից, Վրաստանից, Ռումինիայից և Ճապոնիայից հրավիրված մասնագետներ: Այն շարունակվելու է մինչև փետրվարի 11-ը: Սեմինարի ընթացքում կհնչեն բրոնզե արտեփաստերի պահպանության վերաբերյալ դասախոսություններ, կանցկացվի հայ մասնագետների հմտությունները և տեխնիկական պատրաստվածությունը զարգացնող գործնական ուսուցում:
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը ողջունելով սեմինարի մասնակիցներին, նշեց, որ սեմինարն անցկացվում է երկրորդ անգամ: «Այս անգամ մենք ունենք ավելի ընդլայնված կազմ, այստեղ են Իրանի, Թբիլիսիի, Ռումինիայի թանգարանների ներկայացուցիչները: Վերականգնողական աշխատանքները միշտ փակ են ընթանում, բայց այդ վերանորոգումն է, որ երկարացնում է նմուշների կյանքը», հստակեցրեց նա:
Գրիգորյանը նաև նշեց, որ երրորդ սեմինարից հետո թանգարանում բացվելու է այն աշխատանքների ցուցահանդեսը, որոնք վերականգնվել են սեմինարների ընթացքում: Երրորդ սեմինարը կայանալու է հուլիս ամսին:

7 февраля в Ереване Музеем истории Армении совместно с Институтом национального исследования культурных ценностей Токио открылся семинар, в котором приняли участие специалисты, приглашенные из Ирака, Ирана, Грузии, Румынии и Японии. Семинар продлится до 11 февраля. В ходе мероприятия прозвучат лекции о сохранении бронзовых артефактов, будут проведены практические курсы переподготовки и усовершенствования технической подготовки армянских специалистов.
Директор Музея истории Армении Анелька Григорян поприветствовала участников семинара и отметила, что подобное мероприятие проводится уже во второй раз. “На этот раз оно проходит в более расширенном составе, здесь присутствуют представители музеев Ирана, Грузии, Румынии. Реставрационные работы всегда проводятся закрыто, незаметно, но именно благодаря им продлевается жизнь музейных экспонатов”,- отметила она.
Анелька Григорян также отметила, что после второго семинара в музее откроется выставка тех работ, которые были отреставрированы в ходе семинара. Третий семинар состоится в июле этого года.