8 Փետրվար 2012 - 10:00 AMT
Հոլիվուդում վաղուց արդեն մի առակ է շրջում՝ «ֆիլմ նկարել կարող են բոլորը, իսկ ցանկացաց ֆիլմ գլուխգործոց կարող է դարձնել Սթիվեն Սփիլբերգը»: Հոլիվուդի դերասանների բազմահազարանոց բանակն էլ բաժանված է երկու խմբի. նրանք, ովքեր նկարահանվել են Սթիվեն Սփիլբերգի մոտ, և նրանք, ովքեր չեն նկարահանվել Սփիլբերգի մոտ:
«Մարտական ձին» հերթական մեծ կտավն է՝ արված մաեստրոյի հմուտ ձեռքով, բայց ոչ մեծ վրձնահարվածներով: Տղայի և ձիու բարեկամությունը, նրանց հավատարմությունը մեկ մեկու հանդեպ անցնում է առաջին համաշխարհայինի բովով և զարմանալի զուգադիպություններով օգնում միանալ՝ այլևս երբեք չբաժանվելու պայմանով: Ֆիլմի հերոսներն էլ կենդանիների նման դասակարգված են բարի ու չարի բանակներում, կան բարի մարդիկ որոնք ձիու նման բարի են , հավատարիմ և աշխատասեր, ու մարդիկ, որոնք գիշատիչ գազանների նման չար են և արնախում:
2012 թվականի Օսկարին հավակնում է հետևյալ 6 անվանակարգերում՝ «Լավագույն ֆիլմ», «Լավագույն օպերատորական աշխատանք», «Լավագույն ձայն», «Լավագույն մոնտաժի», «Լավագույն երաժշտություն», «Լավագույն գեղավերստական ձևավորում»:
Նշված անվանակարգերից պարզ է դառնում, որ ֆիլմի լավագույն կողմը ոչ այնքան սյուժեն է կամ դերասանական փայլուն խաղը, որքան կատարված հրաշալի տեխնիկական և գեղարվեստական աշխատանքը:
Չնայած իր մարտական անվանը` ֆիլմն այնքան էլ պատերազմի մասին չէ: Այն բարի և ընտանեկան ֆիլմ է, որով կարելի է երեխաներ դաստիարակել ամերիկյան և հնդկական կինոների հեփիենդերի և կոկորդ սեղմող բարի մեղմության խառնուրդով: «Մարտական ձին» ԱՄՆ-Հնդկաստան համագործակցության ծնունդ է, և դա չէր կարող չերևալ, ինչքան էլ որ Սփիլբերգը փորձեր այն մարտականացնել:

8 Февраль 2012 - 10:00 AMT
В Голливуде уже давно все знают, что “фильм снять может каждый, а вот превратить его в шедевр может только Стивен Спилберг”. Многотысячная армия голливудских актеров разделилась на два лагеря: на тех, кто снимался у Спилберга, и тех, кто еще не снялся в фильмах гениального режиссера.
Фильм “Боевой конь” – очередной шедевр, созданный маленькими мазками мастерской рукой художника, хотя и без помощи кисти. Это история дружбы коня по кличке Джоуи и сына фермера по имени Альберт, которые оказались разлучены в годы Первой мировой войны, их верности и преданности друг другу. После войны они удивительным образом встречаются, чтобы никогда больше не расставаться. В фильме герои делятся не на людей и животных, а на добрых, невинных, преданных – с одной стороны, и на злых, кровожадных – с другой.
На кинопремии “Оскар” 2012 года фильм представлен в 6 номинациях: “Лучший фильм”, “Лучшая музыка” (Джон Уильямс), “Лучшая операторская работа” (Януш Камински), “Лучшая работа художника-постановщика”, “Лучший звук”, “Лучший звуковой монтаж”.
Из представленных номинаций видно, что лучшими в фильме оказались даже не столько сюжет и блестящая актерская игра, сколько спецэффекты и высокохудожественные сцены.
. Несмотря на название, картина не о войне, это добрый фильм, предназначенный для семейного просмотра. “Боевой конь” – продукт совместного производства США – Индия. Это придало картине трогательность, наивность и чистоту, несмотря на жесткость некоторых сцен, что не могло остаться незамеченным, как бы Спилберг не пытался сделать акцент на военной тематике.