8 February 2012 - 11:43 AMT
40 մետրանոց Հայ առաքելական եկեղեցին կկառուցվի Կիևի մուտքի մոտ` Բորիսպոլի կողմից: Ինչպես հայտնել է Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչ Մարատ Հակոբյանը, ի սկզբանե եկեղեցին ցանկանում էին կառուցել Պոդոլում, սակայն հետո խնդիրներ ծագեցին` կապված հողի ձեռքբերման հետ, ուստի եկեղեցու կառուցումը տեղաթոխվեց քաղաքի ծայրամաս, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան Ուկրաինայում»:
Եկեղեցու նախագիծն արդեն պատրաստ է: Եկեղեցու բարձրությունը կլինի 40 մ, իսկ մակերեսը մոտ 1 հա: Եկեղեցուց բացի այնտեղ կկառուցվի նաև դպրոց և մշակութային կենտրոն: Շինարարության գումարը հավաքել է հայկական համայնքը:
«Մենք ըմբռնումով ենք մոտենում հայերի` եկեղեցի կառուցելու ցանկությանը և ուրախ կլինենք, եթե նրանք դա անեն,-ասել է Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցու կիևյան պատրիարքարանի ներկայացուցիչ Եվստրատի Զորյան:- Ուղղափառ և առաքելական եկեղեցիները լավ հարաբերությունների մեջ են: Հաշվի առնելով, որ հայերը հարյուրամյակներով ապրում են Ուկրաինայում, բնական է եկեղեցի կառուցելու նրանց ցանկությունը»:

Кафедральный собор ААЦ высотой 40 метров установят при въезде в Киев со стороны Борисполя. Как заявил представитель Союза армян Украины Марат Акопян, поначалу собор хотели построить на Подоле, но там возникли проблемы с землеотводом, поэтому строительство перенесли на окраину города, пишет «Комсомольская Правда в Украине».
Уже готов проект собора. Высота его составит 40 метров, а площадь – около гектара. Кроме храма тут же построят школу и культурный центр. Кстати, деньги на строительство собора из городского бюджета не выделялись – их собирали армянские общины.
«Мы с пониманием относимся к желанию армян построить храм и будем рады, если они смогут его реализовать, – сказал, в свою очередь, представитель Киевской патриархии Украинской православной церкви Евстратий Зоря. – У православной церкви с армянско-григорианской сложились дружественные отношения. Учитывая, что армяне столетиями живут на территории Украины, вполне естественным является их желание построить храм».