8 Փետրվար 2012 - 16:19 AMT
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մեկնաբանել է իր իսրայելյան գործընկերոջ` Ավիգդոր Լիբերմանի հայտարարությունը, որը հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ: Լիբերմանը, մասնավորապես, հայտնել է. «Իսրայելն իր հիմնադրման օրվանից համաձայն չի եղել այլ պատերազմի կամ ողբերգության առնչությամբ Հոլոքոստ տերմինի կիրառմանը: Մենք համարում ենք, որ այն, ինչի միջով անցել է հրեա ժողովուրդը Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին, ոչնչի հետ համեմատելի չէ: Մենք չենք ընդունում տերմինաբանության մեթոդով այլ հակամարտություններն ու վայրագ սպանությունները հերթական Հոլոքոստի վերածելու փորձերը»:
Էդվարդ Նալբանդյանը, ելույթ ունենալով Հայաստանի խորհրդարանում, նշել է, որ նախ և առաջ, որևէ մեկը Հոլոքոստ տերմինը չի կիրառում Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրելու համար: Հայոց Ցեղասպանությունը բնութագրվում է «գենոցիդ» տերմինով:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև հիշեցրել է, որ Երուսաղեմի Հոլոքոստի և Ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն Իսրայել Չարնին ասել է, որ Իսրայելը պետք է վերջ դնի իր բառախաղին և վերջապես ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: «Չարնին ինչ-որ քաղաքական հաշվարկներով չի առաջնորդվել, երբ այդպիսի բան է ասել: Իսրայելում բոլորն էլ լավ գիտակցում են, որ Չարնին լավ գիտի, թե ինչ է նշանակում Հոլոքոստ և Ցեղասպանություն»:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян прокомментировал заявление главы МИД Израиля Авигдора Либермана, который выступил против признания Геноцида армян. Либерман, в частности, заявил: «Израиль со дня основания не соглашался на применение термина Холокост по отношению к другой войне или трагедии. Мы считаем, что то, через что прошел еврейский народ во время Второй мировой войны, ни с чем несравнимо. Попытки методом терминологии превратить другие конфликты и зверские убийства в очередной Холокост, мы не принимаем».
Эдвард Налбандян, выступая в парламенте Армении, отметил, что, во-первых, никто не использует термин «Холокост», говоря о Геноциде армян, для которого используется именно термин «геноцид».
Глава внешнеполитического ведомства Армении также напомнил слова директора Иерусалимского института Холокоста и Геноцида Исраеля Чарни, который заявил, что Израиль должен прекратить манипулировать терминологией и, в конце концов, признать Геноцид армян: «Чарни не руководствовался какими-то расчетами. В Израиле все осознают, что Чарни прекрасно знает, что означает Холокост и что означает Геноцид».