Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 9-ի նիստում մերժել է պատգամավորների 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակագին անցնելու նախաձեռնությունը քննարկելու վերաբերյալ առաջարկը: Ինչպես հայտնել է արդարադատության փոխնախարար Գրիգորի Մուրադյանը, Հայաստանի պես երկրի համար, որտեղ գործում է կիսանախագահական կառավարման ձևը, մեծամասնական համակարգի առկայությունը համամասնականին զուգահեռ երաշխիք է հանդիսանում, որ պատգամավորը ներկայացնում է բնակչության որոշակի շերտի շահերը:
Նա նշել է, որ խորհրդարանում անկասկած պետք է իշխի համամասնական համակարգը, քանի որ հիմնականում ԱԺ-ում ներկայացված են կուսակցությունները: Գրիգորի Մուրադյանը նպատակահարմար չի գտնում փոփոխություններ կատարել ԸՕ ընտրությունների շեմին:
Ընդդիմադիր «Ժառանգություն» և ՀՅԴ կուսակցությունները դեկտեմբերի 27-ին համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել` կոչ անելով իշխանություններին արգելել մեծամասնական ընտրահամակարգը և անցնել 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրահամակարգին: Այս նախաձեռնությանն իրենց աջակցությունն են հայտնել Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) և մի շարք այլ ընդդիմադիր ուժեր: ՀԱԿ-ը նաև հայտնել է, որ այդ նախաձեռնությանը աջակցելու համար մտադիր է հանրահավաք անցկացնել` խորհրդարանում 100-տոկոսանոց ընտրահամակարգին անցում կատարելու մասին քննարկումների ընթացքում:

Правительство Армении на заседании 9 февраля отклонило инициативу депутатов парламента об обсуждении перехода на 100 процентную пропорциональную систему выборов. Как сообщил замминистра юстиции Григорий Мурадян, для такой страны как Армения, где действует полупрезидентская форма правления, наличие мажоритарной избирательной системы параллельно с пропорциональной выступает гарантом для депутата по обеспечению представления интересов определенной части общества.
При этом он заметил, что в парламенте безусловно должна преобладать пропорциональная система, так как в основном в Национальном собрании представлены партии. Он также посчитал нецелесообразным внесение изменений в избирательный кодекс РА накануне парламентских выборов.
1 февраля постоянная парламентская комиссия по государственно-правовым вопросам Национального собрания Армении на своем заседании приняла решение о проведении 15 февраля слушаний по вопросу перехода к 100-процентной пропорциональной системе выборов.