Մարտի 10-ին Կալիֆորնիայի համալսարաններից մեկում տեղի է ունենալու «Սիմվոլիզմն արվեստում, ճարտարապետությունում և դիզայնում» խորագրով 7-րդ ամենամյա գիտաժողովը: Այն կազմակերպել է ՀԲԸՄ գրասենյակը և կենտրոնանալու է ԱՄՆ-ում ապրող սփյուռքի վրա:
Գիտաժողովի նպատակն է տեղի երիտասարդ մասնագետներին ծանոթացնել ազգային սիմվոլների հետ և օգնել օգտագործել դրանք իրենց աշխատանքներում:
Բացմանը ելույթ է ունենալու դիզայներ Նարինե Միրզոյանը, ով կներկայացնի տարբեր ոլորտներում ազգային զարդանախշերի օգտագործման մասին:
Լոս Անջելեսում հայտնի ճարտարապետ Արամ Ալաջաջյանը կներկայացնի հայկական եկեղեցիների զարդամոտիվները ժամանակակից հանային շինություններում:

9 Февраль 2012 - 09:11 AMT
В Лос-Анджелесе откроется научная конференция на тему “Символизм в искусстве, архитектуре и дизайне”
10 марта в одном из калифорнийских университетов США состоится 7-ая ежегодная научная конференция на тему “Символизм в искусстве, архитектуре и дизайне”. Она организована Армянским общим благотворительным союзом для армянской диаспоры США. Цель конференции – познакомить местных молодых специалистов с национальной символикой и помочь использовать ее в своих работах.
На открытии выступит дизайнер Нарине Мирзоян, которая расскажет об использовании национальной символики в различных сферах. Известный в Лос-Анджелесе архитектор Арам Аладжаджян расскажет об использовании орнаментов армянских монастырей при строительстве современных общественных зданий.