9 February 2012 - 13:44 AMT
Մոսկվայի քաղաքացիական դատարանը 6 տարի ազատազրկման է դատապարտել դպրոցական Սերժ Հարությունյանին, ով մեղավոր է ճանաչվել իր 4 համադասարանցիների սպանության մեջ: Կալանքը գործելու է Հարությունյանի ձերբակալության պահից սկսած:
Դեպքը տեղի է ունեցել Մոսկվայում` նախորդ տարվա գարնանային արձակուրդի առաջին օրն իսկ և պատճառ հանդիսացել 4 աշակերտներիէ վերակենդանացման բաժանմունք տեղափոխվելուն: Ըստ օրինապահների, 2011 ապրիլի 11-ին Հարությունյանը վիճել է իր դասընկերուհու հետ, դանակով ծանր վիրավորել է նաև 3 այլ դասընկերների:
Դատարանում Հարությունյանը խոստովանել է իր մեղքը: Դատարանում հարցաքննության ժամանակ, Ուլյանա Սելեզնյովան, ով միջադեպի արդյունքում զրկվել էր աչքից, պատմել է, որ Հարությունյանի տարեդարձը նշելու ժամանակ, նա առանց պատճառի մի քանի անգամ դանակով հարվածել է նրա աչքին ու փորին:
Տուժածի մայրը ևս դատարանին հայտնել է, որ մեղադրյալի ծնողները հատկացրել են 200 հազար ռուբլի` որպես բժշկական ծախսերի փոխհատուցում:
Մյուս տուժածներն ասել են, որ Հարությունյանը նախկինում ևս ագրեսիա ցուցաբերել է` հարձակվելով ֆիզկուլտուրայի ուսուցչի և պահակի վրա: Նա պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտով է զբաղվում և ալկոհոլային խմիչքներ օգտագործում:

Мосгорсуд приговорил к шести годам воспитательной колонии школьника Сержа Арутюняна, признанного виновным в покушении на убийство четырех одноклассников. Срок будет исчисляться с момента задержания Арутюняна.
Резня среди московских школьников произошла в Москве в первый день весенних каникул в прошлом году и довела четверых учеников до реанимации. 11 апреля 2011 года девятиклассник Арутюнян, поссорившись со своей одноклассницей, по версии правоохранительных органов, тяжело ранил ножом ее и еще троих подростков, которые собрались у него дома отпраздновать день рождения одного из друзей. В результате трагедии все четверо оказались в реанимации.
Арутюнян в суде признал вину в покушении на убийство одноклассников. Во время допроса в суде Ульяна Селезнева, оставшаяся в результате произошедшего без глаза, рассказала, что в ходе празднования дня рождения их знакомого Арутюнян без объяснения причины несколько раз ударил ее ножом в живот и глаз.
Мать пострадавшей также сообщила суду, что родители обвиняемого перечислили ей 200 тысяч рублей в счет возмещения медицинских услуг.
Другие потерпевшие сказали, что Арутюнян и раньше проявлял агрессию, однажды напал на учителя физкультуры и охранника. По их словам, он профессионально занимался боксом и при этом употреблял спиртные напитки.