Հայաստանի և Վրաստանի մշակույթի նախարարությունների աջակցությամբ փետրվարի 16-ին Թբիլիսիում և փետրվարի 18-ին Երևանում` Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա CONVERGENCE միջազգային փառատոնի համանուն անսամբլի համերգները: Նվագախումբն առաջին անգամ ներկայացնելու է Արամ Հովհաննիսյանի և արտասահմանյան երիտասարդ կոմպոզիտորների նոր ստեղծագործությունները:
2010 թ. Pre-art կազմակերպության ստեղծված CONVERGENCE միջազգային երաժշտության փառատոնի նպատակն է որոնել նորանոր արհեստավարժ երաժիշտների, միջազգային երաժշտասեր հանրությանը ներկայացնել ժամանակակից կոմպոզիտորների նոր ստեղծագործությունները, ինչպես նաև խթանել երիտասարդ երաժիշտ-կատարողների ստեղծագործական գործունեությունը:
Փառատոնի շրջանակնում ստեղծված երիտասարդական միջազգային նվագախմբի կազմում ընդգրկված են հայ երաժիշտներ Արթուր Ավանեսովը (դաշնամուր), Կարապետ Հարությունյանը (տրոմբոն), Արմեն Մաիլյանը (շեփոր), Նիկոլայ Պողոսյանը (ֆագոտ), Դավիթ Գյուլամիրյանը (կլարնետ), Լևոն Առաքելյանը (թավջութակ) և Լիլիթ Մխիթարյանը (ջութակ):
Համերգում հնչելու են Քսավյե Դայերի (Շվեյցարիա) Le desert…, Սանշար Բայտերեկովի (Ղազախստան) Tolkyn, Իվան Պախոտայի (Ուկրաինա) The Tree, Լիլիա Ուգայի (Ուզբեկստան) Morendo, Ալեքսանդր Շմուրակի (Ուկրաինա) Golem և Արամ Հովհաննիսյանի (Հայաստան) Adonais ստեղծագործությունները:

При содействии Министерств культуры Армении и Грузии 16 февраля в Тбилиси, а 18 в Ереване в Доме камерной музыки им. Комитаса состоятся концерты группы CONVERGENCE. Оркестр впервые представит произведения Арама Ованнисяна и молодых зарубежных композиторов.
Целью созданного в 2010 году организацией Pre-art одноименного международного фестиваля музыки CONVERGENCE был поиск новых музыкантов, представление произведений современных молодых композиторов любителям классической музыки.
В рамках фестиваля был создан Молодежный музыкальный оркестр, в состав которого вошли и армянские музыканты: Артур Аванесов (фортепиано), Карапет Арутюнян (тромбон), Армен Маилян (свирель), Николай Погосян (фагот), Давид Гюламирян (кларнет), Левон Аракелян (виолончель) и Лилит Мхитарян (скрипка).
В концерте прозвучат произведения: Le desert Ксавье Дайера (Швейцария), Tolkyn Саншара Байтерекова (Казахстан), The Tree Ивана Пахоты (Украина), Morendo Лилии Уга (Узбекистан), Golem Александра Шмурака (Украина) и Adonais Арама Ованнисяна (Армения).