2011թ արդյունքներով Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտում պահպանվել են դինամիկ զարգացման տեմպերը: Համաձայն պաշտոնական տվյալների, 2011թ Հայաստան են այցելել ավելի քան 750 հազար զբոսաշրջիկներ, ինչը 10.3 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ: Այս մասին ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը:
«2012-ը համաշխարհային զբոսաշրջության համար կարևոր տարի է լինելու, քանի որ սպասվում է, որ զբոսաշրջային հոսքը գերազանցելու է 1 մլրդը: Հայաստանի համար ևս այս տարին նշանակալի կլինի, մենք կգերազանցենք 800 հազար զբոսաշրջային այցելությունների ցուցանիշը»,-հայտարարել է նա:
Արա Պետրոսյանը հավելել է, որ Հայաստանում ոլորտի հաջողությունների ավելացման համար անհրաժեշտ է բարձրացնել ծառայությունների մակարդակը, հայկական զբոսաշրջության մրցունակությունը` նոր ծառայությունների հաշվին:
Անդրադառնալով իրականացված աշխատանքներին` նա ընդգծել է, որ հաջողություններ են գրանցվել համապատասխան ենթակառույցների ստեղծման ոլորտում, մասնավորապես հյուրանոցային բրենդերի` հայկական շուկա ներմուծման բանակցություններում:

10 Февраль 2012 - 08:06 AMT
По итогам 2011 года в туристической сфере Армении сохранились динамичные темпы развития. Согласно официальным данным, в январе-декабре 2011 года республику посетило порядка 758 тысяч туристов, что на 10.3% или 80тыс. туристов больше, чем в 2010 году. Об этом на итоговой пресс-конференции в Ереване сообщил замминистра экономики Ара Петросян.
В связи с этим он привел данные мирового турпотока – 980 млн. посещений.
“2012 год в мировой туриндустрии будет очень значимым годом, поскольку ожидается , что туристический поток превысит 1 млрд. посещений. Для Армении этот год также будет значимым, мы превысим показатель в 800 тысяч турпосещений”, – заявил он.
Ара Петросян добавил, что для обеспечения зафиксированных в туристической индустрии Армении успехов необходимо повышение качества услуг, повышение конкурентоспособности армянского туризма за счет внедрения новых услуг и последовательное повышение спроса армянского туризма на мировом туристическом рынке.
Касаясь проделанной работы в туристической сфере в 2011 году, он отметил, что были достигнуты успехи по созданию инфраструктур, в частности, в сентябре 2011 года был сдан в эксплуатацию новый терминал аэропорта “Звартноц”. Среди проделанных работ он также выделил переговоры по вхождению новых гостиничных брендов на рынок Армении.