10 Փետրվար 2012 - 09:47 AMT
Կոալիցիոն ՀՀԿ-ն, «Օրինաց երկիրը» և ընդդիմադիր «Ժառանգությունը» դարձել են Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության անդամ: Նման որոշում է կայացվել Բրյուսելում ԵԺԿ համագումարին: ՀՀԿ-ն համագումարին ներկայցնում էր կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, պատգամավորներ Կարեն Ավագյանը և Արտակ Զաքարյանը:
ՀՀԿ, «Օրինաց երկիրը», ԲՀԿ և «Ժառանգությունը» 2011թ հայտ էին ներկայացրել ԵԺԿ-ին անդամակցելու և բացի ԲՀԿ-ից բոլորի հայտերը բավարարվել են :
«ՀՀԿ-ն, «Օրինաց երկիրը» և «Ժառանգությունը» կարող են առաջիկայում դառնալ ԵԺԿ գործընկերներ: Անդամության մասին որոշումը կկայացվի 2012 փետրվարին համագումարի ընթացքում»,- հայտնել է ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրեդ Մարտենսը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:

Коалиционные партии Республиканская партия Армении (РПА), “Оринац еркир” и оппозиционная “Наследие” стали членами Европейской народной партии (ЕНП). Такое решение было принято на съезде ЕНП в Брюсселе. РПА на съезде представляли министр науки и образования Армен Ашотян, депутаты Карен Авагян и Артак Закарян.
Четыре армянские партии – РПА, “Процветающая Армении”, “Оринац Еркир” и «Наследие», представили в 2011-м году заявку на членство в ЕНП и заявки все партий, кроме “Процветающей Армении”, были удовлетворены.
“РПА, а также партии “Оринац Еркир” и “Наследие” могут в ближайшем будущем стать партнерами ЕНП. Решение о членстве в партии будет принято во время съезда в феврале 2012 года», – заявил председатель ЕНП Вильфред Мартенс во время встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном, принявшим участие 8 декабря 2011 года в качестве почетного гостя в пленарном заседании 20-го конгресса ЕНП.