Հոլիվուդի հանրահայտ փառքի արահետի վրա հայտնվել է երկար սպասված Փոլ Մաքքարթնիի անվան աստղ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: Նա բրիտանական հանրահայտ The Beatles քառյակի վերջին մասնակիցն է, ով արժանացել այդ պատվին: «Լիվերպուլյան քառյակը» որպես խումբ աստղի է արժանացել 1998թ` իրենց բաժանումից ավելի քան 25 տարի անց: Ջոն Լենոնն ու Ջորջ Հարրիսոնը, ովքեր մահացել են 1980 և 2001թթ, իրենց աստղերը ստացել են հետմահու: Ռինգո Սթարը նշվել է այնտեղ 2010թ:
«Ինձ մոտ ոչինչ չէր ստացվի, եթե չլինեին այդ երեք տղաները: Ցանկանում եմ նրանց շնորհակալություն հայտնել: Շնորհակալ եմ ձեզ Ջոն, Ջորջ և Ռինգո»,-հայտարարել է 69-ամյա Մաքքարթնին: «Լիվերպուլում, երբ մենք դեռ երեխաներ էինք և Բադդի Հոլլի և այլ մեծությունների էինք լսում, ես անգամ պատկերացում չունեի, որ մի օր ես Փառքի արահետի վրա իմ աստղն եմ ունենալու: Այն ժամանակ դա անիրական էր թվում»,-հավելել է երաժիշտը:
Աստղի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել հինգշաբթի:
Հոլիվուդի Փառքի արահետը Լոս Անջելեսի հյուսիս-արևելքում է: 2010թ նշվել է նրա 50-ամյա հոբելյանը: Ստեղծման գաղափարը առաջացել է 1953թ, իսկ առաջին աստղը տեղադրվել է 1958թ օգոստոսի 15-ին: Առաջին աստղը պատկանում էր դերասան Պրեսթոն Ֆոսթերին: Արահետի պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել 1960թ. նոյեմբերի 23-ին:

10 Февраль 2012 - 10:05 AMT
На знаменитой Аллее славы Голливуда появилась долгожданная звезда с именем Пола Маккартни, передает ИТАР-ТАСС. Он удостоился этой чести последним из участников легендарного британского квартета The Beatles.
"Ливерпульская четверка" как группа получила постоянную "прописку" на Аллее славы в 1998 году, более чем через 25 лет после своего распада. Персональные звезды Джона Леннона и Джорджа Харрисона, которых не стало в 1980 и 2001 годах, были открыты посмертно. Ринго Старр "отметился" здесь в 2010 году.
"У меня ничего бы не получилось, если бы не эти три парня. Хочу их поблагодарить. Спасибо вам, Джон, Джордж и Ринго", – заявил 69-летний Маккартни. "В Ливерпуле, когда мы были еще детьми и слушали Бадди Холли и других гигантов рок-н-ролла, я и представить себе не мог, что когда-нибудь придет час, когда у меня будет своя звезда на Аллее славы. Тогда это казалось неосуществимым", – добавил музыкант.
Звезда Маккартни вмонтирована в одной линии на тротуаре со знаками почета остальных "битлов". Торжественная церемония прошла в четверг, совпав по времени с 48-й годовщиной дебюта "ливерпульской четверки" в США.
Аллея славы Голливуда располагается на северо-востоке Лос-Анджелеса. В 2010 году она отметила свое 50-летие.
Идея ее создания появилась в 1953 году, а первая звезда была вмонтирована в тротуар 15 августа 1958 года. Ее обладателем был актер Престон Фостер. Официальная церемония открытия аллеи состоялась 23 ноября 1960 года.