ԱՄՆ անպայման կօգտագործի Ադրբեջանի տարածքը Իրանի դեմ հնարավոր ռազմական օպերացիա իրականացնելու նպատակով: Այդ մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«ԱՄՆ հետ համագործակցության պատրվակով Ադրբեջանը կփորձի լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունն իր օգտին»,-հայտարարել է փորձագետը: Սակայն միևնույն ժամանակ Սաֆրաստյանը համոզված է, որ մոտ ապագայում Իրանի դեմ ռազմական գործողություններ չեն ծավալվի:
«Ռազմավարական տեսանկյունից Իրանի հետ պատերազմը ԱՄՆ օգուտ չի բերի, քանի որ, ինչքան էլ պարադոքսալ թվա, Իրանի բնակչությունը ավելի դրական է տրամադրված ԱՄՆ նկատմամբ, քան Ամերիկայի մի քանի համագործակից երկրներում, և ԱՄՆ դա գիտի»,- նկատել է Սաֆրաստյանը:

США обязательно воспользуются территорией Азербайджана для развертывания своей возможной военной операции против Ирана. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог, директор института Востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян.
“По средствам сотрудничества с США Азербайджан попробует решить карабахский конфликт в свою пользу”,- заявил эксперт. Однако вместе с тем Сафрастян уверен, что в ближайшем будущем военных действий с Ираном не будет.
“Со стратегической точки зрения война с Ираном не принесет пользы США, поскольку как бы это не казалось парадоксальным, население Ирана настроено более положительно к отношению США, чем в некоторых странах-партнерах самой Америки, и США это знают”,- заметил Сафрастян.