«Չինաստանն այն պետությունների շարքում չէ, որոնց վրա Արևմուտքը կարող է ճնշում գործադրել»,- հայտնել է իրանագետ Ռուդիկ Յարալյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Նրա կարծիքով` Չինաստանը չի միանա հակաիրանական պատժամիջոցներին: «Չինաստանն իր քաղաքական գործողություններով փորձում է ճնշում գործադրել Իրանի վրա, որպեսզի հետագայում էժան նավթ գնի»,- հայտնել է նա:
Ավելի վաղ Չինաստանը մերժել է ԱՄՆ պատժամիջոցները, որոնք կիրառվել են իրանական նավթի հանդեպ: Պաշտոնական Պեկինը դեմ է ըստ էության երկու տարբեր թեմաների կապակցմանը. «Իրանի միջուկային ծրագրի և առևտրի միջև ոչ մի կապ չկա: Չինաստանի կառավարությունն օժանդակում է միջուկային զենք չտարածելու ուղղությամբ ջանքերին: Բայց մենք նաև գտնում ենք, որ Իրանն իրավունք ունի օգտագործելու միջուկային էներգիան խաղաղ նպատակներով»: Այս հայտարարությունը կատարվել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը այցով գտնվում էր Չինաստանում:

10 Февраль 2012 - 12:29 AMT
“Китай не относится к числу государств, на которые может оказать давление Запад”-заявил ирановед Рудик Яралян на пресс-конференции в Ереване.
По его мнению, Китай не присоединится к антииранским санкциям. “Китай своими политическими действиями пытается оказать давление на Иран, чтобы в дальнейшем приобрести дешевую нефть”, – заявил он.
Ранее Китай отверг санкции США, примененные в отношении иранской нефти. Официальный Пекин против связывания друг с другом двух различных по сути тем: «Нет никакой связи между ядерной программой Ирана и торговлей. Правительство Китая поддерживает усилия по нераспространению ядерного оружия. Но мы также считаем, что Иран имеет право использовать ядерную энергию в мирных целях». Это заявление было сделано в то время, когда министр финансов США находился с визитом в Китае.