14 Փետրվար 2012 - 10:04 AMT
Լիտվայի ԽՍՀ վաստակավոր դերասան, ԽՍՀՄ վաստակավոր դերասան, Լիտվայի ԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, Գեդիմինասի երրորդ աստիճանի պատվո շքանշանի ասպետ Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսի ստեղծագործական երեկոյով բացվելու է «Արմմոնո» 10-րդ միջազգային մոնոներկայացումների փառատոնը: Այդ մասին հայտնում է փառատոնի պաշտոնական կայքը:
Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսը ծնվել է 1937 թ-ի հունվարի 31-ին, Լիտվայի Շաուլյայ քաղաքում: Ավարտել է Վիլնյուսի պետական համալսարանի ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի ֆակուլտետը և Վիլնյուսի կոնսերվատորիայի դերասանական բաժինը: 1963-1967թթ. աշխատել է Կաունասի դրամատիկական թատրոնում, իսկ 1967 թ-ից` Լիտվայի Ազգային դրամատիկական թատրոնի դերասան է: Որպես կինոդերասան նա հայտնի դարձավ 1970թ-ին նկարահանված Վիտաուտաս Ժալակյավիչուսի «Ոչ ոք չէր ուզում մեռնել» լեգենդար ֆիլմում նկարահանվելուց հետո:
«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնը տեղի է ունենալու փետրվարի 29-ին մարտի 5-ը: Փառատոնին մասնակցելու են մոնոփառատոների ղեկավար-տնօրեններ, դերասաններից մի քանիսը փառատոնի շրջանակում վարպետության դասընթացներ կանցկացնեն Երևանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտի ուսանողների համար:
«Արմմոնո»-ն առաջին անգամ անցեկացվել է 2002 թ. սեպտեմբերի 24-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, տնօրենը` Մարիաննա Մխիթարյանը:

Заслуженный и народный артист Литовской ССР, лауреат государственной премии Литовской ССР, кавалер Ордена Великого князя Литовского Гядиминаса III степени, литовский актер Регимантас Адомайтис своим творческим вечером откроет 10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно”. Об этом собщает официальный сайт фестиваля.
Регимантас Адомайтис родился 31 июня 1937 года в городе Шауляй Литвы. В 1954 году поступил на физико-математический факультет Вильнюсского государственного университета и в 1959 году закончил обучение, однако уже с 1958 года он начал учиться на актёрском факультете Вильнюсской консерватории. В 1962 году он получил диплом актёра.
В 1962-63 работал в драматическом театре города Капсукаса. В 1963 году поступил в труппу Каунасского государственного академического театра драмы, где работал по 1967 год. С 1967 года по настоящее время — актёр Национального академического драматического театра Литвы.
Любителям кино он известен по легендарному фильму “Никто не хотел умирать” (1970) режиссера Витаутаса Жалакявичуса.
10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно” состоится с 29 февраля по 5 марта. В фестивале примут участие директоры и руководители монофестивалей, некоторые из актеров в рамках фестиваля проведут мастер-классы для студентов Ереванского института театра и кино.
Впервые “Арммоно” был проведен 24 сентября 2002 года. Основатель фестиваля – председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян, директор – Марианна Мхитарян.