Հայտնի հոլիվուդյան դերասան Ալ Պաչինոն արժանացել է մրցանակի`արվեստի և հումանիտար ոլորտներում նվաճումների համար, որն ամեն տարի շնորհվում է նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ալ Պաչինոն պարգևատրվել է ամերիկյան կինոյում և թատրոնում ունեցած դերասանական և ռեժիսորական նվաճումների համար: Նա ամերիկյան արվեստի խոշորագույն գործիչների ցուցակում զբաղեցնում է իր ուրույն տեղը»,-ասվում է փաստաթղթում, որն ընթերցվել է արարողության ընթացքում:
Պաչինոյի ամենահայտնի դերասանական աշխատանքներն են «Սպիով դեմքը», «Կնքահայրը», «Կնոջ բուրմունքը» և այլն, նա նաև բազմաթիվ դերեր է խաղացել թատրոնում:

Знаменитый голливудский актер Аль Пачино стал одним из лауреатов награды за достижения в области искусства и гуманитарных наук, ежегодно вручаемой президентом США Бараком Обамой, сообщает РИА Новости.
"Аль Пачино награждается за его актерский и режиссерский вклад в историю американского кино и театра. Мистер Пачино занимает прочное место среди величайших деятелей американского искусства", – говорится в наградном документе, который был зачитан во время церемонии.
Самые знаменитые актерские работы Пачино – "Лицо со шрамом", "Крестный отец", "Запах женщины", "Фрэнки и Джонни". Он сыграл также немало ролей на театральных сценах.
Среди других лауреатов награды за 2011 год значатся коллекционер и филантроп Эмили Пулитцер и кантри-исполнитель Мел Тиллис.