14 Փետրվար 2012 - 11:01 AMT
Կոալիցիոն «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն իր սկզբնավորման առաջին պահից իսկ զրկված էր ընդդիմադիր ուժ լինել հնարավորությունից, կարծում է քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը: «Այն ի սկզբանե իշխանական ուժ էր»,-հայտարարել է նա: Այս առնչությամբ փորձագետը բացառել է ԲՀԿ և ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի համագործակցությունը, հավելելով, որ լավագույն դեպքում ԲՀԿ-ն Կոնգրեսի և ՀՀԿ պայքարում չեզոք դիրք կգրավի:
Քոչարյանի խոսքով, այժմ ԲՀԿ-ն փորձում է դառնալ քաղաքական ուժ և հենց դրանով են պայմանավորվոծ նրա վերջին գործողությունները և իշխող ՀՀԿ-ի հետ կոնֆլիկտները: «Չգիտեմ դա ում դուր կգա, ում` ոչ, սակայն վերջին 5 տարիների ԲՀԿ միակ քաղաքական գործիչը Նաիրա Զոհրաբյանն է»,-այս առնչությամբ նկատել է նա:
Իր հերթին քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը հավելել է, որ ԲՀԿ-ն հնարավորություն ունի ապագա խորհրդարանում կրկնապատկել իր տեղերի քանակը: Նա նաև ընդգծել է, որ մայիսյան ընտրություններին հաջող մասնակցության դեպքում, ԲՀԿ-ն կկարողանա էապես բարելավել իր դիրքերը իշխանական կառույցներում, անգամ ստանալ վարչապետի պաշտոնը: Բադալյանի խոսքով, այս դեպքում, անգամ Սերժ Սարգսյանի հաղթանակի դեպքում, նա միանձնյա չի կառավարի երկիրը:

Коалиционная партия “Процветающая Армения” с самого момента своего создания была лишена возможности стать оппозиционной силой, считает политтехнолог Карен Кочарян. “Их оппозиционность до поры до времени. Они с самого начала были властной силой”,- заявил он. В этой связи эксперт исключил сотрудничество между “Процветающей Арменией” и оппозиционным Армянским национальным конгрессом (АНК), добавив, что в лучшем случае ППА займет позицию невмешательства в борьбе Конгресса с РПА.
По словам Кочаряна , сейчас “Процветающая Армения” пытается стать политической силой, и именно этим обусловлены ее последние действия и конфликты с правящей Республиканской партии Армении (РПА). “Нравится кому то это или нет, но единственным деятелем ППА за последние 5 лет, которого можно назвать политическим лицом, является Наира Зограбян”,- заметил в этой связи он.
В свою очередь эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян добавил, что у “Процветающей Армении” есть потенциал удвоить количество своих мест в будущем парламенте. Он также отметил, что в случае удачного участиях в майских выборах, ППА может значительно усилить свои позиции во властных структурах, получив даже пост премьер-министра. По словам Бадаляна, в этом случае даже после победы Сержа Саргсяна на президентских выборах, он не будет уже единолично управлять страной.