14 Փետրվար 2012 - 12:32 AMT
Երբ ես դիտորդ էի ԼՂՀ ընտրություններում, հասկացա, որ Ղարաբաղը նորմալ ժողովրդավարական երկիր է, որը թռիչք է արձանագրել մարդու իրավունքների ապահովման գործում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի առաջին նախագահ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոն:
Ըստ Միկլոշկոյի, Ղարաբաղը պետք է ամրապնդի հարաբերությունները երկրների հետ մշակույթի, կրթության ու կրոնի ոլորտներում:
Միկլոշկոն հորդորել է Արևմուտքին աջակցել Ղարաբաղին, քանի որ առանց աջակցության նրան դժվար կլինի ամրապնդել իր պետականությունն ու տնտեսությունը: «Այդ իմաստով Ղարաբաղը նման է Արևմտյան Բեռլինին, որը երբեք չէր զարգանա առանց Արևմուտքի օգնության»,-ասել է նա:
Միկլոշկոն նաև ուշադրությունը հրավիրել է ԼՂՀ քրիստոնեական արժեքների վրա. «Քրիստոնյա Եվրոպան մոռացել է այն արժեքները, որոնց մասին հիշում են Ղարաբաղում»:
Անդրադառնալով սլովակյան ընկերությունների կողմից Ղարաբաղում իրականացվող ծրագրերին՝ Միկլոշկոն ասել է, որ ներդրողների համար տարածաշրջանում բավականին բարդ իրավիճակ է «Իրանի դեմ հնարավոր պատերազմի պատճառով»: «Սակայն, մենք կշարունակենք նախաձեռնել նոր նախագծեր»,-ասել է նա:

Когда я был наблюдателем на выборах в НКР, понял, что Карабах нормальная демократическая страна, совершившая скачок в обеспечении прав человека. Об этом на пресс-конференции заявил первый председатель Национального Совета Словакии Франтишек Миклошко.
По словам Миклошко Карабах должен продолжать развиваться в заданном русле. “Карабаху необходимо укреплять отношения со странами в сферах культуры, образования и религии”, – считает он.
Миклошко призвал Запад содействовать Карабаху, поскольку без содействия ему будет трудно укрепить государственность и экономику. “В этом смысле Карабах похож на Западный Берлин, который никогда не развился бы без помощи Запада”, – отметил он.
Также Миклошко обратил особое внимание на сохранение христианских ценностей в НКР: “Христианская Европа забыла о ценностях, которые помнят в Карабахе”.
Коснувшись программ, осуществляемых в Карабахе при содействии словацких предприятий, Миклошко подчеркнул, что для инвесторов в регионе создана довольно сложная ситуация “в связи с возможной войной с Ираном”. “Однако мы продолжаем инициировать проекты, надеясь на правильное восприятие гуманитарных ценностей со стороны международного сообщества”, – сказал он.