14 Փետրվար 2012 - 13:04 AMT
Քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը կոչ է արել ուշադրություն դարձնել ԱՄՆ կողմից աջակցությանը «Ազատ դեմոկրատներ» ընդդիմադիր կուսակցությանը, և գտնում է, որ այն շանսեր ունի մտնելու ապագա խորհրդարանի կազմի մեջ: Փորձագետը հիշեցրել է, որ Հայաստանում ԱՄՆ վերջին երկու դեսպաններն իրենք են այցելել գրասենյակ, երբ «երկու օր էլ չէր անցել կուսակցության ստեղծման օրից»:
Նրա խոսքով` այդ այցերն ապացուցել են, որ ԱՄՆ-ն պաշտպանելու է և տարբեր մեթոդներով ու ռեսուրսներով անելու է ամեն ինչ, որպեսզի «Ազատ դեմոկրատները» լուրջ ուժ դառնան Հայաստանում: «Թե որքան լուրջ, ցույց կտա ժամանակը: Իսկ ժամանակը ցույց է տալիս, որ «Ազատ դեմոկրատները», կարծես, միանում են «Ժառանգության» հետ, որը նույնպես արևմտամետ ուժ է համարվում»,- նշել է նա: Քոչարյանն այս կապակցությամբ նկատել է, որ ամերիկյան քաղտեխնոլոգիաներին հատուկ է տարբեր քաղաքական ուժերի միավորումը:
«Ազատ դեմոկրատներին» հարկավոր է «Ժառանգության» խարիզմատիկ առաջնորդի (Րաֆֆի Հովհաննիսյանի) կերպարը, որի խարիզման, կհամաձայնեմ, վերջին տարիներին նվազել է»,- հավելել է նա:
Քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանն իր հերթին լրագրողներին կոչ է արել ուշադրություն դարձնել կարևոր պահերին «Ժառանգության» կողմից «սև փիարի» օգտագործմանն ու ՀԱԿ-ից և «Բարգավաճ Հայաստանից» ուշադրության շեղմանը: Ընդ որում լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք «Ժառանգությունը» դա անում է իշխանությունների պատվերով, Բադալյանը պատասխանել է. «Ես չեմ ասում, որ դա իշխանությունների պատվերն է, ես պարզապես ասում եմ, որ փաստերն են այդպիսին: Իսկ հիմա յուրաքանչյուր լրագրող թող ինքը որոշի` ինչ և ոնց»:

Политтехнолог Карен Кочарян призвал обратить внимание на поддержку со стороны США оппозиционной партии “Свободные демократы”, и считает, что у нее есть шансы пройти в состав будущего парламента. Эксперт напомнил, что последние два посла США в Армении лично посетили офис “Свободных демократов”, “когда не было и двух дней со дня создания партии”.
По его словам этими визитами было показано, что США будут защищать и различными методами и ресурсами будут делать все, чтобы “Свободные демократы” стали серьезной силой в Армении. “Насколько серьезной – покажет время. А время показывает, что “Свободные демократы” как будто объединяются с “Наследием”, которое тоже считается прозападной силой”, – отметил он. Кочарян заметил в этой связи, что американским политтехнологиям свойственно объединение различных политических сил.
“Свободным демократам” нужен образ харизматического лидера “Наследия” (Раффи Ованнисяна), харизма которого, соглашусь, за последние годы упала, однако она остается, и они попытаются пройти”, – добавил он.
В свою очередь, эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян призвал журналистов обратить внимание на использование “Наследием” “черного пиара” и отвлечение внимания от АНК и ‘”Процветающей Армении” в важные моменты. При этом на вопрос журналистов, делает ли это “Наследие” по заказу властей, Бадалян ответил: “Я не говорю, что это заказ властей, я просто говорю, что факты такие. А теперь, что и как, пусть решает каждый журналист сам по себе”.