15 Փետրվար 2012 - 12:14 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) տեղափոխել է իր հանրահավաքի ամսաթիվը միայն ցուրտ եղանակի պատճառով, այլ ոչ թե այն մտավախության, որ այն սակավաթիվ կլինի: «Ոչինչ չի պատահել, այլ դրդապատճառ չկա: Մեզ համար 10 օր ուշացումը կորուստ չէ: Կարող եմ հավաստիացնել, որ հետաձգման պատճառը միայն եղանակն է»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ անդամ, ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: Նրա խոսքով, Հրազդանում ընտրությունների ժամանակ ՀԱԿ շատ անդամներ հիվանդացել են, և որոշում է ընդունվել, որ չարժի մարդկանց նման ցրտին 2-3 ժամ պահել հրապարակում:
Լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես է այդ հետաձգումը համընկնում ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանի պնդումների հետ, որ փետրվար-մարտն ամենաբարենպաստ ամիսներն են հանրահավաքների համար, քանի որ դրանից հետո արտագնա աշխատողները մեկնում են, Մանուկյանը համոզմունք է հայտնել, որ դրանք, միևնույն է, բազմամարդ կլինեն: «Հանրահավաքների բազմամարդ լինելու լուրջ աղբյուր կա՝ սոցիալական լարվածությունը և գների բարձրացումը… Այդ սոցիալական լարվածությունը մարդկանց կբերի հրապարակ»,- ասել է նա:
Փետրվարի 17-ին նախատեսված ՀԱԿ հանրահավաքը տեղափոխվել է մարտի 1 «ծանր եղանակային պայմանների, ինչպես նաև ճանապարհային անվտանգության պատկերացումներից»:

15 Февраль 2012 - 12:14 AMT
Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) перенес дату своего митинга лишь по причине холодной погоды, а не из-за опасения, что он будет малочисленным. “Ничего не случилось, ни какой иной мотивации нет. Для нас 10 дней задержки не являются потерей. Могу вас заверить, что причиной отсрочки является лишь погода”, – заявил на пресс-конференции в Ереване член АНК, председатель правления Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян. По его словам, во время выборов мэра в Раздане многие члены АНК заболели, и было принято решение, что не стоит людей 2-3 часа держать при таком морозе на площади.
На вопрос журналистов, как это отсрочка стыкуется с утверждениями координатора АНК Левона Зурабяна, что февраль-март являются самым благоприятным для митингов периодом, так как после этого гастарбайтеры уезжают, то Манукян выразил уверенность, что они все равно будут многочисленными. “Есть серьезный источник наполнения митингов – социальная напряженность и повышение цен… Это социальная напряженность приведет людей на площадь”, – заметил он.
Предусмотренный на 17 февраля митинг АНК был перенесен на 1 марта: ” из-за тяжелых погодных условий, а также из соображений дорожной безопасности”.
На прошедшем 25 ноября в Ереване последнем митинге лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил, что следующий митинг состоится в феврале 2012 года. Согласно утверждениям представителей АНК, митинг 17 февраля должен был стать началом серии массовых акций