15 Փետրվար 2012 - 14:48 AMT
Կոալիցիոն «Օրինաց երկիր» կուսակցության առաջնորդ, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը բացատրել է, թե ինչու է 2008-ի մարտին համագործակցության գնացել Սերժ Սարգսյանի հետ և մտել իշխող կոալիցիա: «Ես գիտեմ` ինչ կաներ Ադրբեջանը, եթե Հայաստանում 2008թ մարտի 1-ի դեպքերը ձգձգվեին: Այս մասին ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ որպես Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար»,-հայտարարել է Բաղդասարյանը Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսին:
Կոալիցիայի կազմի մեջ ընդգրկվելը օգնեց պահպանել ազգային անվտանգությունը, ինչպես նաև խուսափել հետագա բախումներից և զոհերից` 2008թ մարտի 1-2 դեպքերից հետո:
Նա հերքել է լուրերը, որ իշխանությունների հետ համագործակցության գնացել է հանուն պաշտոնի: «Այդ մասին լուրեր պտտվում են: Իսկ ես, ի՞նչ է, պաշտոն չունեի: Ես խորհրդարանի նախագահչ էի»,-նկատել է նա: Նա հիշեցրել է Ռոբերտ Քոչարյանի հետ 2007թ կոնֆլիկտի մասին: «Չիշտ է, Ռոբերտ Քոչարյանի հետ տարաձայնություններ ունեինք: Եվ դա ապացուցում է, որ մենք գնում ենք մեր ուղիով և կարևորը մեր հայացքներն ու համոզմունքներն են, որոնք քաղաքական իրադրության զոհ չեն դառնում»,-ընդգծել է նա:
2008թ փետրվարի 20-ից, հայկական ընդդիմությունը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ Երևանի կենտրոնում հանրահավաքներ էր անցկացնում` արտահայտելով ընտրության արդյունքների հանդեպ իր դժգոհությունը: Մարտի 1-2 տեղի են ունեցել անկարգություններ և ցուցարարների և ոստիկանների միջև բախումներ: Տուժել է մոտ 200 մարդ, զոհվել` տասը, ձերբակալվել` մոտ 100:
2008-ին Բաղդասարյանը նախագահական ընտրություններին մասնակցել է որպես ընդդիմադիր թեկնածու` հավաքած ձայներով զբաղեցնելով երրորդ հորիզոնականը: Սակայն ընտրություններից հետո սկսեց աջակցել իշխանական թեկնածու Սերժ Սարգսյանին: Նա ստացավ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը, իսկ «Օրինաց երկիրն» ընդգրկվեց կոալիցիայի մեջ:
Դրանից հետո ԶԼՄ-ում տարածվեցին լուրեր, որ Բաղդասարյանը «գնված» էր իշխանությունների կողմից, կամ էլ հենց սկզբից խաղում էր «ընդդիմադիր թեկնածուի» դեր:

Лидер коалиционной партии «Оринац еркир», секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян объяснил, почему в марте 2008 года он пошел на союз с кандидатом от партии власти Сержем Саргсяном и вошел в правящую коалицию. «Я знаю, что бы сделал Азербайджан, если бы волнения 1 марта 2008 года в Армении затянулись. Заявляю об этом со всей ответственностью как секретарь Совета национальной безопасности», – заявил он на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, решение «Оринац еркир» войти в состав правящей коалиции во многом помогло обеспечить национальную безопасность, а также избежать дальнейших столкновений и жертв после событий 1 – 2 марта 2008 года.
Багдасарян также опроверг предположения, что он пошел на союз с властью из-за должности. «Говорят о том, что я присоединился к коалиции из-за должности. А что, у меня ее не было? Я был председателем парламента. Если бы я хотел удержаться во власти – не смог бы?”, – заметил он. Глава “Оринац еркир” напомнил о разногласиях в 2007 году с тогдашним президентом Армении Робертом Кочаряном и выходе из партии депутатов-бизнесменов. “Правда, что у нас были разногласия с Робертом Кочаряном. Были. И именно это служит лучшим доказательством того, что мы идем своим путем, и главное для нас – наши взгляды и убеждения, которые не становятся жертвой политической конъюнктуры”, – подчеркнул он.
Глава “Оринац еркир” Артур Багдасарян, принявший участив в президентских выборах 2008-го как оппозиционный кандидат, став третьим по количеству набранных голосов, после выборов поддержал кандидата от партии власти Сержа Саргсяна. Багдасарян получил должность секретаря Совета национальной безопасности, а “Оринац еркир” вошла в правящую коалицию. После этого в армянских СМИ распространились слухи, что Артур Багдасарян был или куплен властью, или с самого начала играл роль “оппозиционного кандидата”.