15 Փետրվար 2012 - 14:50 AMT
Եվրոպայի Խորհրդի ժողովրդավարական կառավարման, մշակույթի և բազմազանության գլխավոր տնօրինության նախաձեռնությամբ 2012 թ. փետրվարի 16-17-ը Կիևում (Ուկրաինա)` Կիևյան նախաձեռնության շրջանակում կանցկացվի «Պատմական քաղաքներում մշակութային ժառանգության վերականգնումը» պիլոտային ծրագրի համակարգողների հինգերորդ խորհրդակցությունը, որին կմասնակցեն ԵԽ Կիևյան նախաձեռնությանը անդամակցող պետությունները (Հայաստան, Ուկրաինա, Վրաստան, Մոլդովա, Ադրբեջան):
Նշյալ հանդիպման ընթացքում կքննարկվի մշակութային ժառանգության պահպանության նոր ռազմավարությունը, ծրագրին ֆինանսական և կազմակերպչական աջակցություն ցուցաբերելու հարցը, կհաստատվի պետությունների կողմից ներկայացված պատմական քաղաքների ցանկն ու 2012 թ. գործողությունների ծրագիրը:
Հայաստանից խոհրդակցությանը կմասնակցի ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ, պիլոտային ծրագրի համակարգող Արև Սամուելյանի գլխավորած պատվիրակությանը:

По инициативе руководства Демократического управления и культурного разнообразия Совета Европы 16-17 февраля 2012 года в Киеве (Украина) в рамках Киевской инициативы будет проведено пятое совещание координаторов пилотной программы “Возрождение культурного наследия в исторических городах”, в котором примут участие государства, являющиеся членами Киевской инициативы. Это Армения, Украина, Грузия, Молдова, Азербайджан.
Входе встречи будет обсуждена новая стратегия сохранения культурного наследия, вопросы финансирования и организационного содействия программе, будет утвержден список представленных исторических городов и программа действий на 2012 год.
От Армении в совещании примет участие делегация во главе с заместителем министра культуры РА, координатором пилотной программы Арев Самуэлян.