16 Փետրվար 2012 - 07:37 AMT
Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 16-ի նիստում հաստատել է ուժեղ երկրաշարժի դեպքում մանկապարտեզներում, դպրոցներում, քոլեջներում,. բուհերում, հիվանդանոցներում ու այլ հաստատություններում վարքի կանոններն ու միջոցառումների անցկացման փորձնական ծրագիրը: Դա կառավարության նիստի օրակարգի առաջին հարցն էր:
Ինրչպես ասել է ԱԻՆ ղեկավար Արմեն Երիցյանը, ուսուցումը կանցկացվի 2013-2015թթ., որի համար կպահանջվի 39,4 մլն դրամ:
Իր հերթին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է այն, որ վերջերս երկրաշարժերն ու սեյսմիկ ռիսկերը գտնվում են հանրության ու ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրոնում:
ԱԻՆ ղեկավարը հայտնել է, որ վաղը կհավաքվեն գիտխորհրդի անդամներն ու սեյսմոլոգները, պարզելու համար երկրաշարժերի պատճառները: Նա վիճակագրական տվյալներ է բերել, որոնց համաձայն սեյսմիկ ակտիվություն է նկատվում ոչ միայն Հայստանում, այլ ողջ աշխարհում: Մասնավորապես, ըստ նրա, 2011թ. գրանցվել է մոտ 15 երկրաշարժ ավելի քան 3 բալ ուժգնությամբ, իսկ ընթացիկ տարում արդեն 3:

16 Февраль 2012 - 07:37 AMT
Правительство Армении на заседании 16 февраля утвердило пилотную обучающую программу проведения мероприятий и правил поведения в детсадах, школах, колледжах, ВУЗах, больницах и других учреждениях, государственного и местного назначения во время сильного землетрясения.
Как сообщил министр МЧС Армении Армен Ерицян, обучение будет проводиться в течение 2013-2015 гг, на что необходимо направить порядка 39,4 млн. драмов.
В свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саркисян придал важность тому, что в последний период землетрясения и сейсмические риски находятся в центре внимания общественности и СМИ.
Глава МЧС сообщил, что завтра у него соберется научный совет и сейсмологи для того, чтобы разобраться в причине возникновения землетрясений. В связи с этим он привел статистические данные, согласно которым сейсмическая активность наблюдается не только в Армении, но и во всем мире. В частности, по его словам, в 2011 году было зафиксировано порядка 15 землетрясений в более чем 3 балла, а в текущем году уже 3 случая.