16 Փետրվար 2012 - 08:02 AMT
Կառավարությունը փոփոխություն է կատարել իր որոշման մեջ, որի համաձայն գումար էր հատկացվել բնապահպանության նախարարությանը գայլերի գլխաքանակի կրճատման համար:
Ինչպես հայտնեց բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը, բնապահպանության նախարարությունը, հաշվի առնելով 2011 թվականի փորձը և իրենց կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքներն ըստ մարզերի , ՀՀ կառավարությանն առաջարկել է այս տարի որսացվող գայլերի թվաքանակը հասցնել 200-ի՝ նախորդ տարվա 100-ի փոխարեն: «Նման անհրաժեշտություն կա, քանի որ առատ ձյան տեղումների պայամաններում գայլերը սկսել են հայտնվել բնակավայրերում»:
Վիճակագրության համաձայն՝ 2011 թվականին ամենաշատ գայլեր որսացել են Արագածոտնի մարզի որսորդները՝ 17 հատ:

Правительство Армении на заседании 16 февраля внесло изменения в ранее принятое решение, согласно которому Министерству экологии Армении выделялась сумма для сокращения численности волков в республике.
Как сообщил министр экологии Армении Арам Арутюнян, в 2011 году был предпринят удачный опыт по истреблению 100 волков с сохранением правил охоты. “В этом году вновь возникла необходимость в их истреблении, поскольку в условиях обильного снегопада они стали больше появляться в населенных пунктах. Мы хотим стимулировать охотников для истребления волков, что не навредит их популяции”, – подчеркнул он.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян поинтересовался о численности истребления волков в этом году, на что глава министерства сообщил, что речь идет о 200 волках.