16 Փետրվար 2012 - 09:00 AMT
Երկրակեղևի շարժերը ֆիքսելու համար ՀՀ ԱԻՆ նախարարությունը մտադիր է գործարկել դեֆորմոգրաֆը, որը տեղակայված է Գառնիի օբսերվատորիայում: Այդ մասին հայտարարել է նախարար Արմեն Երիցյանը փետրվարի 16-ին կառավարության մամուլի կենտրոնում: Ըստ նրա, սարքը չի գործածվել մոտ 20 տարի, և այժմ դրա օգտագործման կարիքը կա: «Դա ցույց է տալիս երկրի կեղևի դեֆորմացիան: 1988 թվականի երկրաշարժից առաջ սարքը ցույց է տվել դեֆորմացիան, բայց քանի որ նոր է տեղադրված եղել, մասնագետները դա չեն հասկացել, իրենց թվացել է, որ այն փչացած է: Այսօր հարկավոր է արդիականացնել և վերանորոգել սարքը»,- ընդդծեց Արմեն Երիցյանը:
Ինչպես հաղորդել է Երիցյանը, Գառնիի օբսերվատորիան տեղակայված է 60մ խորության վրա, իսկ հենց դեմոգրաֆը` 360;
Այս առնչությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստի ընթացքում հանձնարարել է աշխատանքային խումբ ստեղծել` ՀՀ ԳԱԱ փորձագետների մասնակցությամբ:

Для того, чтобы фиксировать изменения земной коры, Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении намерено задействовать деформограф, расположенный в обсерватории в Гарни. Об этом глава министерства Армен Ерицян сообщил 16 февраля в пресс-центре правительства Армении. По его словам, данное устройство не эксплуатировалось более 20 лет, а на сегодняшний день есть большая необходимость в его работе, что обусловлено активизацией землетрясений на территории республики в последний период. «В 1988 году во время Спитакского землетрясения устройство зафиксировало изменение земной коры, однако оно было новым, и специалисты подумали, что деформограф неисправен», – сказал он.
Как сообщил Армен Ерицян, обсерватория расположен на глубине 60 м, а сам деформограф – на глубине 360 м.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на заседании правительства, поручил создать рабочую группу с участием экспертов Академии наук для реализации работ по его запуску.