Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը պաշտոնապես դարձել է կոալիցիոն «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին է հայտնել ԲՀԿ մամլո քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը: Ըստ նրա, քննարկումներից հետո կուսակցությունը որոշել է բավարարել Օսկանյանի դիմումը կուսակցությանն անդամակցելու վերաբերյալ:
Գալստյանը նշել է, որ Օսկանյանը մեծ քաղաքական փորձ ունի և նրա անդամակցումը ԲՀԿ-ին կարելի է միայն ողջունել:
Փետրվարի 13-ին Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը դիմում էր ներկայացրել կոալիցիոն «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանն անդամակցելու վերաբերյալ: «Այս որոշումը ես ընդունեցի վստահ լինելով, որ ԲՀԿ-ն մյուս քաղաքական ուժերի հետ կարող է քաղաքական մրցակցության շոնրհիվ ապահովել ազատ ու արդար ընտրությունների անցկացումը՝ ձևավորելով նոր խորհրդարան՝ քաղաքական ուժերի նոր հարաբերակցությամբ», -ասվում է Օսկանյանի հայտարարության մեջ:
Վ.Օսկանյանը նշել է, որ լինելով «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի ղեկավարը, նա բազմիցս է իր կարծիքը հայտնել Հայաստանի իրադարձությունների ու զարգացումների մասին և այսօր գտնում է, որ «ժամանակն է առավել ակտիվ մասնակցել երկրում ընթացող քաղաքական գործընթացներին»:

16 Февраль 2012 - 10:17 AMT
Экс-министр иностранных дел Армении Вардан Осканян официально стал членом коалиционной партии “Процветающая Армения”. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь партии“Процветающая Армения” Хачик Галстян. По его словам, после обсуджений в партии было принято решение удовлетворить заявление Осканяна о вступлении в партию.
Галстян также отметил, что Вардан Осканян имеет большой политический опыт, и его вступление в “Процветающую Армению” “можно только приветствовать”.
Экс-глава МИД Армении Вардан Осканян сообщил, что 13 февраля подал заявление о вступлении в коалиционную партию “Процветающая Армения”. “Это решение я принял, потому что уверен, что партия “Процветающая Армения” вместе с другими политическими силами может благодаря политической конкуренции обеспечить проведение свободных и справедливых выборов, и, следовательно, новый парламент – с новым соотношением политических сил”, – говорится в заявлении Осканяна СМИ.
Вардан Осканян отметил, что будучи главой фонда “Сивилитас”, он неоднократно высказывал свое мнение о событиях и развитиях в Армении, “и сегодня нахожу, что пришло время принять более активное участие в политических процессах страны”.
Согласно утверждениям СМИ, осканян займет место в первой пятерке избирательного списка “Процветающей Армении”.