Վերջերս տարածված ԵՄ 6 երկրներ նավթի առաքումները դադարեցնելու մասին հայտարարությունները պաշտոնապես չեն հաստատվել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել իրանագետ Ռոման Սմբատյանը:
Ըստ նրա, նման հայտարարությունները Իրանի մեջլիսում հնչած պատասխան պատժամիջոցների մասին հայտարարությունների շարունակությունն են:
«Առնվազն Իրանում վստահ են, որ պատժամիջոցները առաջին հերթին կվնասեն ԵՄ-ին: Ինչպես հայտնի է, Իրանն արդեն սկսում է նավթի սպառման նոր շուկաներ փնտրել: Օրինակ, նավթի առաքումը Հնդկաստան աճել է 37 տոկոսով»,-հայտարարել է հա՝ վստահություն հայտնելով, որ սպառման խնդիր Իրանը չի ունենա:
Ինչ վերաբերում է Իսրայելի դիրքորոշմանը Իրանի հարցում, ապա իրանագետը նշել է, որ Իսրայելն այն ներուժը չունի, որ միայնակ ռազմական գործողություններ սկսի: «Իսրայելը միայնակ չի կարող հարվածել Իրանին, իսկ ԱՄՆ-ում բարդ իրավիճակ է՝ առաջիկա նախագահական ընտրությունները, միջազգային ֆինանսական ճգնաժամ և այլն»,-ասել է Սմբատյանը:

Недавно распространенная информация о приостановке экспорта иранской нефти в 6 стран ЕС пока не подтверждена на официальном уровне. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил иранист Роман Смбатян.
По его словам, подобные заявления являются продолжением заявлений, прозвучавших в Меджлисе ИРИ о необходимости принятия ответных шагов на санкции ЕС.
“По крайней мере, в Иране уверены, что санкции на импорт иранской нефти, в первую очередь, повредят ЕС. И, как известно, Иран уже начинает искать новые рынки сбыта нефти. Например поставки нефти в Индию возросли на 37%”, – заявил он, выразив уверенность, что проблем со сбытом у Ирана не будет.
Что касается позиции Израиля относительно иранской проблемы и заявлений о возможном ударе по Ирану, иранист заметил, что Израиль не обладает потенциалом, необходимым для начала военных действий в одиночку.
“Израиль в одиночку не сможет ударить по Ирану, а в США и без того сложная ситуация – это предстоящие президентские выборы, международный финансовый кризис и прочее”, – подчеркнул Смбатян.