«Քաղաքացիական հասարակությունը Հայաստանի հետ ԵՄ համագործակցության գլխավոր բաղկացուցիչն է»,- ԵՄ խորհրդատվական խմբի կողմից կազմակերպված սեմինարի բացմանը հայտնել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը
Այս համատեքստում Բաղդասարյանը նկատել է, որ «Արևելյան գործընկերության» ծրագիրը շատ լավ հնարավորություն է ընձեռում երկրում իրականացնելու համապատասխան բարեփոխումներ: ԱԱԽ քարտուղարը հավելել է նաև, որ դա մեծ դեր է խաղում տարածաշրջանային մակարդակում: «Ավելի ժողովրդավարական երկրներն ավելի կանխատեսելի են, նրանց հետ կարելի է համագործակցել»,- նշել է նա:
Վերջում Բաղդասարյանը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում` Հայաստան-ԵՄ 2012-2013թթ. Գործողությունների պլանն իրականացնելուց հետո, Ասոցացման մասին պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր կդառնա:

17 Февраль 2012 - 09:01 AMT
“Гражданское общество – это главная составляющая сотрудничества ЕС с Армении”, – заявил на открытии семинара, организованного консультативной группой ЕС, секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян.
В данном контексте Багдасарян заметил, что программа “Восточного партнерства” дает очень хорошую возможность осуществлять соответствующие реформы в стране. Багдасарян также добавил, что это играет большую роль на региональном уровне. “Более демократичные соседи более предсказуемы, с ними можно сотрудничать”,- отметил он.
В конце Багдасарян выразил надежду, что в скором будущем, после осуществления Плана действий Армения-ЕС 2012-2013 станет возможным подписание Договора об ассоциации.