Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է 11 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով վարկը «Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամ III» ծրագրի (ՀՍՆՀ III) երրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման համար:
Ինչպես հաղորդել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հապին, այս ծրագրով միջազգային կառույցը 15 տարվա ընթացքում Հայաստանին մոտ 85 մլն դոլար է տրամադրել, իսկ Հիմնադրամն ինքը Հայաստանում ավելի քան 850 միկրոծրագիր է իրականացրել սոցիալական և համայնքային ենթակառուցվածքների գծով, այդ ծրագրերից օգտվել են ավելի քան 330 գյուղական և 40 քաղաքային համայնքներ: «Այս ծրագրով հավելյալ աջակցություն կցուցաբերվի Հայաստանի կառավարության` անապահով և խոցելի խմբերի կենսամակարդակի բարելավմանն ուղղված ջանքերին` ենթակառուցվածքների աշխատատար նախագծերի ընդլայնման միջոցով` արձագանքելով տեղական համայնքների կենսական կարիքներին: Մենք ծրագրում ենք հատկացված միջոցների մոտ 40 տոկոսն ուղղել հենց այդ համայնքներին»,- ընդգծել է նա:
Ժան Միշել Հապին հաղորդել է, որ «Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի» ծախսերի կեսից ավելին կուղղվի դպրոցների վերանորոգմանն ու կառուցմանը, 20 տոկոսը` խմելու ջրի մատակարարման համակարգի արդիականացմանը, 11 տոկոսը` գյուղերում մշակույթի կենտրոնների վերանորոգմանը, մնացած միջոցները կուղղվեն առողջապահության համակարգի բարելավմանը:

17 Февраль 2012 - 10:22 AMT
Совет исполнительных директоров Всемирного банка 14 февраля в рамках Третьего дополнительного финансирования по программе “Фонд социальных инвестиций в Армении” утвердил предоставление Армении кредита в размере $11 млн.
Как сообщил глава ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Аппи, по этой программе международная структура за 15 лет предоставила Армении порядка $85 млн., а сам Фонд реализовал в Армении более 850 микропрограмм по линии социальных и общинных инфраструктур, этими программами воспользовалось более 330 сельских и 40 городских общин. «Данная программа будет фокусироваться на тех областях республики, где уровень бедности и уязвимости более высок. Мы планируем, что порядка 40% из выделенных средств будет направлено именно в эти общины», – подчеркнул он.
Жан-Мишель Аппи также сообщил, что более половины расходов “Фонд социальных инвестиций в Армении” будет направлено на ремонт и строительство школ, 20% – на модернизацию системы питьевого водоснабжения, 11% – на ремонт центров культуры в селах, остальные же средства будут направлены на улучшение системы здравоохранения.
Срок погашения кредита Международной ассоциации развития в $11 млн. составляет 25 лет с 5-летним льготным периодом.