17 Փետրվար 2012 - 11:21 AMT
ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության նախկին անդամ, Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Սասուն Միքայելյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախկինի պես նրա մարտական ընկերն է: «Մարտական ընկերությունը դա սրբություն է, որ ի վերուստ է տրվում»,-ասել է Միքայելյանը:
Ընդ որում Միքայելյանն ընդգրծել է, որ եթե նա հաղթեր Հրազդանի քաղաքապետի ընտրություններում, ավելի լավ կլիներ նույնիսկ Սերժ Սարգսյանի համար, քանի որ նա կձերբազատվեր երկու կաշառակերներից՝ Կովալից (Կովալենկո Շահգալդյան, Կոտայքի մարզպետ) և Արամից (Արամ Դանիելայն, Հրազդանի քաղաքապետ):
Նախկին հանրապետական Սասուն Միքայելյանը, որն ընկերական կապեր ունի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, 2008թ. նախագահական ընտրություններում սատարեց ընդդիմադիր առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին:
2008թ. նա դատապարտվեց 8 տարվա ազատզրկման ապօրինի զենք պահելու համար: 2009-ի դեկտեմբերին նա սրտի վիրահատություն տարավ, 2011թ. մայիսի 27-ին նա ազատ արձակվեց համաներմամբ:

Экс-депутат от РПА, член оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Сасун Микаелян заявил, что президент Армении Серж Саргсян по-прежнему остается его боевым товарищем. “ Боевое товарищество –это святыня, которое дано свыше”,-подчеркнул он.
При этом Сасун Микаелян подчеркнул, что если бы он победил на выборах мэра в Раздане, то это было бы лучше даже для Сержа Саргсяна, так как тот избавился бы “от двух взяточников – Ковала (Коваленко Шахгельдян – губернатор Котайкской области) и Арама ( Арам Даниелян- мэр Раздана)”.
Экс-депутат от РПА Сасун Микаелян, которого с президентом Сержем Саргсяном связывали дружеские отношения, во время президентских выборов 2008 года поддержал лидера оппозиции Левона Тер-Петросяна.
В марте 2008 года Микаелян был задержан и приговорен к 8 годам лишения свободы за незаконное хранение оружия. В декабре 2009 года он перенес операцию на сердце. 27 мая 2011 года он был освобожден по амнистии в связи с 20-летием независимости Армении.