Այսպես կոչված «Խոջալուի կոտորածների» վերաբերյալ գործը Մութալիբովի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հասարակ քաղաքական մանիպուլյացիա է: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Ըստ նրա, «Խոջալուի դեպքերի» խաղարկումը գործիք է, որը թույլ է տալիս Ադրբեջանի նախկին նախագահի ընտանիքին հեռու պահել քաղաքական զարգացումներից. «Դրա մասին են վկայում նախընտրական շրջանում այս հարցի վերաբերյալ իշխանությունների ակտիվացումը»:
Փորձագետի կարծիքով, այնպիսի իրադարձությունների ստեղծումը, ինչպիսիք են «Խոջալուի կոտորածները», ադրբեջանցիների ջարդերը և այլն, ուղղված են «անկայուն ազգային ինքնագիտակցության ամրացմանը»:

17 Февраль 2012 - 12:09 AMT
Дело о т. н. “ходжалинской резне” является простой политической манипуляцией азербайджанских властей, направленной против экс-президента Азербайджана Аяза Муталибова. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
По словам Демояна, обыгрывание “ходжалинский событий” – это инструмент, позволяющий держать семью экс-главы Азербайджана в стороне от политических развитий: “Об этом свидетельствует активизация властей в этом вопросе в предвыборный период”.
Также, по мнению эксперта, создание подобных событий, как т. н. “Ходжалинская резня”, геноцид азербайджанцев, нацелены на “цементирование шаткого национального самосознания”.