17 Փետրվար 2012 - 12:34 AMT
Ֆրանսիան շարունակելու է Թուրքիայի վրա ճնշումները այնքան ժամանակ, քանի դեռ վերջինս չի դարձել այն երկիրը, որն ուզում է տեսնել պաշտոնական Փարիզը: Նման հայտարարությամբ փետրվարի 17-ին Երևանում հանդես է եկել ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր, տնտեսական հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Արա Նռանյանը:
Հայ պատգամավորը մասնակցել է «Ապագայի գործիչներ» համաժողովին, որը փետրվարի 5-11 տեղի է ունեցել Փարիզում, Ստրասբուրգում և Բեռլինում: Համաժողովի կազմակերպիչներն էին Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ԱԳՆ-ը: Համաժողովին մասնակցել են «Արևելյան համագործակցության» 6 անդամ-երկրներ, ընդ որում Հայաստանը, Վրաստանն ու Ուկրաինան ներկայացրել են ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչներ, իսկ Ադրբեջանը, Մոլդովան և Բելառուսը` հասարակական կազմակերպությունների անդամ ներկայացուցիչներ:
Այս առնչությամբ Արա Նռանյանը հանդիպման ընթացքում Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի անդամի հետ բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի հարցը: «Ասվել է, որ Ֆրանսիայում հայերի անհանգստությունն ընբռնումով է ընդունվում: Խնդրվել է սպասել մինչև փետրվարի վերջ, երբ հարցը մասամբ կհստակեցվի և կկարգավորվի»,-ասել է նա:
Ընդ որում, Նռանյանը պատմել է նաև Ադրբեջանի ներկայացուցչի հայտարարության մասին: «Ադրբեջանն ու Թուրքիան չպետք է կոնֆլիկտի առարկա դարձնեն Հայոց ցեղասպանության հարցը: Սահմանադրական խորհրդում գտնվող փաստաթուղթը ընդամենը իրավական բնույթի է, և Ֆրանսիան երբեք կասկածի տակ չի դնի Հայոց ցեղասպանության հարցը: Այս տեսանկյունից Ֆրանսիայի դիրքորոշումն անբեկանելի է, իսկ Թուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է պատրանքներ ունենան, որ ԵՄ կարող է զիջումների գնալ»,-ի պատասխան Ադրբեջանի ներկայացուցչի հայտարարության ասել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:

Франция будет продолжать давление на Турцию до тех пор, пока последняя не станет той страной, какой официальный Париж хотел бы ее видеть. С таким заявлением, как сообщил 17 февраля в Ереване депутат Национального собрания Армении от фракции АРФ Дашнакцутюн, член постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Ара Нранян, выступили высокопоставленные лица Франции. «А вот что под этим подразумевается, можно только предположить. В любом случае в отношении Турции будет продолжена политика демократизации и становления государства более открытым», – сказал он.
Армянский депутат принял участие в форуме «Будущие деятели», который прошел 5-11 февраля в Париже, Страсбурге и Берлине. Организаторами форума выступили МИД Франции и Германии, в нем приняли участие представители 6 стран-участниц «Восточного партнерства», при этом Армения, Грузия и Украина были представлены депутатами от оппозиционных фракций, а Азербайджан, Молдова и Беларусь представляли члены общественных организаций.
В связи с этим Ара Нранян добавил, что в ходе встречи с членом Конституционного совета Франции был поднят вопрос участи билля об отрицании криминализации Геноцида армян. «Было сказано, что обеспокоенность армянского народа и ожидания от Франции воспринимаются с пониманием. Попросили подождать до конца февраля, когда этот вопрос будет частично урегулирован и решен», – сказал он.
При этом депутат Национального собрания Армении от фракции АРФ Дашнакцутюн рассказал и об обращении представителя Азербайджана к ответственному по «Восточному партнерству». Ответ был четкий: Азербайджан и Турция не должны делать предметом конфликта вопрос Геноцида армян. Находящийся в Конституционном совете документ является лишь правовым документом, и Франция никогда не поставит под сомнение сам факт Геноцида. С этой точки зрения позиции Франции непоколебимы, а у Азербайджана и Турции не должно быть никаких иллюзий, что ЕС может пойти на уступки, сказал в ответ на это представитель МИД Франции.