17 Փետրվար 2012 - 13:13 AMT
Միջազգային և տեղի փորձը ցույց է տալիս, որ որքան մեծ է ոչ կառավարական կազմակերպությունների, լոբբիստական խմբերի ներգրավվածությունը, այքան արդյունավետ է քաղաքական որոշումների կայացումը:
Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ Հանրային խորհրդի անդամ, ԱԺ նախկին խոսնակ Խոսրով Հարությունյանը:
«Քաղաքացիական հասարակության ակտիվությունը լուրջ հարց է, որը կարևոր դեր է խաղում որակական քաղաքական որոշումներ կայացնելիս»,-հայտարարել է նա, հավելելով, որ Հայաստանը կանգնած է քաղաքական ինստիտուտների ստեղծման անհրաժեշտության առջև:
Այս համատեքստում Հարությունյանը նաև նկատել է, որ այսօր քաղաքացիական հասարակության ակտիվացման հարցը կապված է ՏՏ և սոցկայքերի հետ:
«Սոցկայքերը դարձել են բազմաթիվ քաղաքացիների կայացման վայր և այս տեսանկյունից նրանց նշանակությունը մեծացել է»,-ընդգծել է Հարությունյանը:
Անդրադառնալով Հանրային խորհրդին` նա ասել է, որ այն ունի մեծ խորհրդատվական նշանակություն:
«Հանրային խորհրդի կողմից պետական կառույցներին տարբեր առաջարկությունների ներկայացումը ևս նպաստում է ակտիվության բարձրացմանը և քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությանը»,-ամփոփել է նա:

Международная и местная практики показывают, что насколько велико вовлечение факторов, подобных неправительственным организациям, лоббистским группам, представляющим интересы различных слоев общества, настолько эффективны политические решения.
Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил член Общественного совета РА, экс-спикер Национального собрания Хосров Арутюнян.
“Активность гражданского общества – это серьезный вопрос, который играет большую роль в принятии качественных политических решений”, – отметил он, добавив, что сейчас Армения стоит перед необходимостью формирования политических институтов.
В данном контексте Арутюнян также заметил, что вопросы по активизации гражданского общества сегодня связаны с информационными технологиями и социальными сетями.
“Социальные сети стали местом становления большинства граждан, и с этой точки зрения их значимость повысилась”, – подчеркнул Арутюнян.
Коснувшись деятельности Общественного совета в рамках сотрудничества с гражданским обществом, экс-спикер отметил, что совет имеет больше консультативное значение.
“Представление различных предложений государственным структурам со стороны Общественного совета, также способствует повышению активности и вовлеченности гражданского общества”, – резюмировал он.