Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Երկրապահ կամավորականների միության 9-րդ համագումարում: Ողջունելով ներկաներին՝ նախագահը նշել է. «Նախագահն իր բոլոր ելույթներում պետք է հաշվի առնի բոլոր պաշտոնական ու արարողակարգային նրբությունները, սակայն ես այսպես կվարվեմ, քանի որ մեր համատեղ անցած 20-ամյա ուղին, թույլ է տալիս ինձ ասել՝ բարով տեսանք, տղերք»:
Նախագահը նշել է, որ Երկրապահը պաշտպանում էր Հայրենիքը, երբ դեռ չէր կազմավորվել հայկական բանակը: «Հայ ժողովրդի պատմության օրհասական պահերին ժողովուրդը միշտ կանգնել է Հայրենիքի պաշտպանությանը»,-ասել է նա՝ նշելով, որ այդպես է լինելու նաև ապագայում: «Երկրապահի բռունցքը կոտրեց թշնամու ողնաշարը՝ ստիպելով խաղաղություն աղերսել»,-ասել է Սարգսյանը:
Նախագհը նշել է, որ պատերազմից հետո Երկրապահը մասնակցեց բանակաշինությանը և հիշեցրել է այն արտահայտությունը, որ նախկին երկրապահներ չեն լինում և եթե անհրաժեշտ լինի երկրի ու ժողովրդի համար, «մենք մեր մարտական ընկերների հետ կրկին զինվորական համազգեստ կհագնենք»: Նա նաև նշել է, որ երկրապահիների գործը հակասական գնահատականներ է ստացել, քանի որ բոլոր երկրներում են խնդիրներ լինում պատերազմից հետո խաղաղ կյանքին վերադառնալու առումով, դա կապված է ինչպես հոգեբանական, այնպես էլ սոցիալական խնդիրների հետ:
Ըստ նախագահի, կարելի է ասել, որ «Երկրապահին» դա հիմնականում հաջողվեց: «Ձեղանից շատերն իմ մարտական ընկերներն են, ես հպարտանում եմ դրանով, սակայն պատերազմով պայքարը չավարտվեց, այժմ մենք կառուցում ենք նոր քաղաքացու նոր երկիր»: «Երկիրը փոխվում է օրեցօր, որոշ բացասական երևույթներ վերանում են, այլ երևույթներ ի հայտ են գալիս, և իշխանությունները պայքարելու են դրա դեմ»,-ասել է նա:
«Հիմա ամենակարևորը երկրի արդիականացումն է ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ իրավական առումով, արդյունաբերության ոլորտում»,-ամփոփել է նախագահը:
Նախագահի ելույթից հետո Երկրապահ կամավորականների միության վարչության նախագահ Մանվել Գրիգորյանը նվեր հանձնեց Սերժ Սարգսյանին:

18 Февраль 2012 - 09:16 AMT
Серж Саргсян: Кулак “Еркрапа” сломал хребет вражеских колон и заставил врага на коленях просить мира
Президент Армении Серж Саргсян выступил на 9-ом съезде Союза добровольцев “Еркрапа”. Приветствуя участников съезда, президент отметил: “Президент во всех выступлениях должен учитывать официальные и протокольные тонкости, но я не поступлю так, так как 20-летний путь с Вами позволяет мне сказать вам “Здравствуйте, парни” (баров тесанк тхерк)”.
Он отметил, что “Еркрапа” защищал Родину, пока не сформировалась армянская армия. “Всегда в истории армянского народа в судьбоносные моменты народ вставал на защиту Родины”, – сказал он, подчеркнув, что так будет и в будущем. “Кулак “Еркрапа” сломал хребет вражеских колон и заставил его на коленях просить мира”, – отметил Саргсян.
Президент заметил, что после войны “Еркрапа” принял участие в строительстве армии, и напомнил слова, что у “Еркрапа” бывших не бывает и если возникнет необходимость для страны и народа, “мы вместе с боевыми товарищами вновь наденем военную форму”. Он также отметил, что были противоречивые оценки деятельности “Еркрапа”, так как во всем мире бываю проблемы в связи с необходимостью привыкнуть после войны к мирной жизни, новым реалиям, и это связано как с психологическими, так и социальными проблемами.
По словам президента, можно сказать, что “Еркрапа” в основном это удалось. “Многие из вас – мои боевые товарищи, и я горжусь этим, но войной борьба не закончилась и сейчас она идет за строительство свободной и независимой Армении”. По словам Саргсяна “мы сейчас строим новую страну нового гражданина”. “Страна меняется день ото дня, некоторые отрицательные вещи исчезают, другие возникают, и власти будут бороться с ними”, – добавил он.
“Сейчас самое главное – модернизация страны, как во внутриполитическом и правовом аспекте, так и в сфере промышленности”, – резюмировал Саргсян.
После выступления Саргсяна, председатель правления “Еркрапа” Манвел Григорян вручил президенту подарок.