18 Փետրվար 2012 - 09:21 AMT
Երկրապահ կամավորականների միության վարչության նախագահ Մանվել Գրիգորյանը հադես է եկել ողջույնի խոսքով միության 9-րդ համագումարում: Առաջին հերթին նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Հայաստանն ու Արցախը տոնեցին անկախության 20-ամյակը: «Անկախության, որը մենք նվաճեցինք մեր մարտական ընկերների կյանքի ու սխրանքի գնով»:
Գրիգորյանը հույս է հայտնել, որ հայ ժողովուրդը հիշում է Երկրապահի ներդրումը: «Արցախը մեր անունն է, Հայաստանը՝ ազգանունը»,-ասել է նա:
Ըստ Գրիգորյանի, 1994թ. ի վեր «մենք առանձնապես չենք հետապնդել հակառակորդին, բավարարվելով մեր հայրենիքի մի փոքր մասով միայն»: «Սահմանի պաշտպանությունը սկսվում է Երևանից, Երևանի պաշտպանությունը սկսվում է ազատագրված ւ սահմանամերձ տարածքներից: Համախմբվածության շնորհիվ 20 դարի վերջում մենք կարողացանք անկախության հասնել և ետ գրավել մեր հայրենիքի մի փոքր մասը և այժմ համախմբվածությունը մեզ հարկավոր է դիմակայելու համար ներքին ու արտաքին մարտահրավերներին»:
Նա նշել է, որ Երկրապահը պետք է միշտ բանակի կողքին լինի՝ կարևորելով ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը:
Երկրապահ կամավորականների միությունը հիմնվել է 1993թ.: Այս պահի դրությամբ միութայնն անդամակցում է շուրջ 10 հազար մարդ, որոնց մեծ մասը ղարաբաղյան պատերազմի վետերաններ են:

18 Февраль 2012 - 09:21 AMT
Председатель правления Союза добровольцев “Еркрапа” Манвел Григорян выступил с приветственной речью на 9-ом съезде союза. В первую очередь он напомнил, что в прошлом году РА и НКР отметили 20-летие своей независимости: “Независимость, которую мы приобрели благодаря жизням и храбрости наших боевых товарищей”.
Григорян выразил надежду, что армянский народ помнит вклад “Еркрапа”. “Арцах наше имя, Армения – наша фамилия”, – добавил он.
По словам Григоряна, с 1994 года “мы не особо преследовали нашего врага, удовлетворившись лишь малой частью родины”: “Защита границ начинается с Еревана, защита Еревана начинается с освобожденных территорий и приграничных районов. Благодаря сплоченности в конце 20 века мы смогли получить независимость, и отвоевать маленькую часть нашей родины, и сейчас сплоченность нужна для противостояния внешним и внутренним вызовам”.
Он подчеркнул, что “Еркрапа” должен быть всегда рядом с армией, а также заметил важность военно-патриотического воспитания молодежи.