20 Փետրվար 2012 - 09:51 AMT
Հայաստանի իշխանություններն ամեն ինչ անում են, թուլացնելու համար ընդդիմությանը ու հասնելու իբր «ազնիվ» հաղթանակի ընտրություններում: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Այդ համատեքստում, նա համեմատել է իշխանությունների գործողությունները կայսր Կոմմոդի գործողությունների հետ «Գլադիատոր» ֆիլմում, երբ նա Մաքսիմուսի հետ մենամարտից առաջ գաղտնի մահացու հարված է հասցնում նրան: «Ընտրությունները Հայաստանում նման են այդ մենամարտին՝ իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որպեսզի հակառակորդը չկարողանա հաղթել»,-նշել է նա:
Որպես ընդդիմության դեմ կիրառվող միջոցներ Զուրաբյանը նշել է ընտրակաշառքը, մեքենայությունները ընտրացուցակների հետ, Հայաստանից բացակայող քաղաքացիների «մասնակցությունը» քվեարկությանը, իշխանությունների կողմից հեռուստաեթերի վերահսկողությունը, ձեռներեցների կողմից ընդդիմության ֆինանսավորման ճանապարհին խոչընդոտների ստեղծումը:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմության պահանջին 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու մասին, ապա ըստ Զուրաբյանի, նույնիսկ եթե իշխանությունները չանեն դա, «եթե այդ արատավոր համակարգը մնա, միևնույն է, մենք պատրաստ ենք ընդունել մարտը, ինչպես Մաքսիմուսն ընդունեց մենամարտը Կոմմոդի դեմ»:
Զուրաբյանը նաև անդրադարձել է ընտրակաշառքի թեմային և նշել է, որ «ժողովուրդը» զոհ է և նրան չի կարելի մեղադրել ընտրությունների ժամանակ իր ձայնը ծախելու համար: «Չի կարելի մեղադրել զոհին, ստրուկին ստրկատիրոջ հանցագործությունների համար»,-ասել է նա:

Власти Армении делают все, чтобы ослабить оппозицию и добиться якобы “честной” победы на выборах. Об этом заявил координатор оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян. В этом контексте он сравнил действия властей с императором Коммодом из фильма “Гладиатор”, который прежде чем драться с Максимусом на арене, тайно наносит ему смертельный удар. “Выборы в Армении похожи на эту битву – власти делают все, чтобы противник не смог выиграть”,-заметил он.
В качестве мер против оппозиции Зурабян отметил подкуп избирателей, манипуляции с избирательными списками, “участие» в голосовании отсутствующих из Армении граждан, контроль властей над телевидением, создание преград на пути финансирования оппозиции со стороны предпринимателей.
Что касается требования оппозиции о переходе к 100% пропорциональной системе выборов, то по словам Зурабяна, даже если власти не сделают этого, “если эта порочная практика сохранится, то мы готовы принять этот бой, как Максимус принял бой Коммода”.
Зурабян также коснулся темы избирательного подкупа, и отметил, что народ “это жертва”, и что его нельзя обвинять в том, что он продает свой голос на выборах. “Нельзя обвинять жертву, раба, в преступлениях рабовладельца”,-подчеркнул он.