Մայիսի խորհրդարանական ընտրություններին ՀԱԿ-ը ծրագրում է կրկնապատկել ընտրատեղամասերում իր վստահված անձանց քանակը` այն հասցնելով 4 հազարի: Այս մասին հայտնել է ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: «Ես, իհարկե, չեմ կարծում, որ նրանք բոլորն էլ կպայքարեն ինչպես 300 սպարտացիները, սակայն ՀԱԿ-ը կանի ամեն հնարավոր բան»,-ընդգծել է նա:
Զուրաբյանը նաև հավելել է, որ ՀԱԿ-ը պատրաստ է համագործակցել «Ժառանգության», ՀՅԴ և անգամ ԲՀԿ հետ` նպատակ ունենանլով կանխելու ընտրակեղծիքները: «Մենք պատրաստ ենք համագործակցելու բոլոր նրանց հետ, ովքեր պատրաստ են խախտումների դեմ ընդհանուր ճակատ ստեղծել»,-ընդգծել է Զուրաբյանը` հավելելով, որ ընտրակեղծիքները հիմնականում իրականացվում են ընտրատեղամասերից դուրս:
ՀԱԿ համակարգողը նաև հայտնել է, որ ինքը ցուցումներ է տվել տարածքային կառույցներին նախապես ճշգրտել բոլոր ընտրացուցակները` դրանց վերաբերյալ իշխանությունների մանիպուլյացիաները կանխելու նպատակով:

На парламентских выборах в мае Армянский национальный конгресс (АНК) планирует удвоить количество своих доверенных лиц на избирательных участках и довести их число до 4 тыс. Об этом сообщил координатор оппозиционного АНК Левон Зурабян. “Конечно, я не думаю, что все они будут сражаться как 300 спартанцев, но АНК сделает все возможное”, – отметил он.
Зурабян также добавил, что АНК готов к сотрудничеству с целью предотвратить нарушения на выборах с “Наследием”, АРФ Дашнакцутюн, и даже с ‘Процветающей Арменией”. “Мы готовы сотрудничать со всеми, кто готов создать единый фронт против нарушений”,-подчеркнул он, добавив, что в основном нарушения делаются за пределами избирательных участков.
Координатор АНК также сообщил, что он дал указание территориальным структурам сверить все избирательные списки, дабы предотвратить манипуляции властей с ними.