21 Փետրվար 2012 - 05:17 AMT
Ֆրանսիայի Սենատում ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևի ընդունումն ազդել է այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության» ճանաչման հարցում ադրբեջանական քաղաքականության ակտիվացման վրա: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել փորձագետ-ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը:
«Ադրբեջանցիները չեն ուզում հետ մնալ հայերից»,- նկատել է նա այս կապակցությամբ: Մեկնաբանելով Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահներին ադրբեջանցի աղջկա հղած նամակը այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանությունը» ճանաչելու կոչով` Ասատրյանը նկատել է, որ դրա տակ ոչ մի լուրջ բան լինել չի կարող: «Դա PR քայլ է միջազգային հանրության ուշադրությունը գրավելու համար»,- ընդգծել է նա:
Փորձագետի կարծիքով, ֆրանսիական և հայկական իշխանությունները չեն պատասխանի նամակին: «Եթե ֆրանսիացիները որոշեն պատասխանել, դա շատ կոռեկտ և չեզոք հայտարարություն կլինի, իսկ հայկական կողմից կարող է լինել պատասխան ԶԼՄ մակարդակով, ոչ ավել»,- նկատել է ադրբեջանագետը:
Նախօրեին ադրբեջանցի աղջիկը նամակ է հղել Սերժ Սարգսյանին և Նիկոլյա Սարկոզիին: Նամակում աղջիկը նախագահներին խնդրել է ճանաչել այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանությունը»:

Принятие в Сенате Франции билля о криминализации отрицания геноцидов, в том числе, Геноцида армян также повлияло на активизацию азербайджанской политики в вопросе признания так называемого “Ходжалинского геноцида”. Такое мнение выразил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net эксперт-азербайджановед Саркис Асатрян.
“Азербайджанцы не хотят отставать от армян”, – заметил он в этой связи.
Прокомментировав письмо, посланное азербайджанской девочкой президентам Армении и Франции с призывом признать т. н. “Ходжалинский геноцид”, Асатрян заметил, что ничего серьезного под этим не может быть. “Это PR-шаг для привлечения внимания международного сообщества”, – подчеркнул он.
По мнению эксперта, ответа со стороны французских и армянских властей на письмо не последует. “Если французы решат ответить, это будет очень корректное и нейтральное заявление, а с армянской стороны возможен ответ на уровне СМИ, не более”, – заметил азербайджановед.
Накануне азербайджанская девочка, отправила письмо Сержу Саргсяну и Николя Саркози. В письме девочка попросила президентов признать т. н. “Ходжалинский геноцид”.