21 Փետրվար 2012 - 10:04 AMT
2012-ի աշնանը Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի (ԱԱՀՈՒ) լայնամասշտաբ զորավարժություններ, որոնց կմասնակցեն ՀԱՊԿ բոլոր անդամ-երկրները: «Մասնակցությունը կիրականանա կամ երկրների ռազմական կոնտինգենտի մասնակցության միջոցով կամ առանձին օպերատիվ խմբերի կողմից՝ ուղարկված զորավարժությունների համար»,- ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան Երևան-Մոսկվա-Աստանա-Մինսկ-Կիև-Քիշնև հեռուստակամրջի ընթացքում:
Զորավարժությունների իրականացման համակարգման հետ կապված փետրվարի վերջին Երևան կժամանեն ՀԱՊԿ ներկայացուցիչները, ովքեր հանդիպումներ կանցկացնեն հայկական ղեկավարության հետ, իսկ մարտին նախատեսվում է Բորդյուժայի այցելությունը հայկական իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները քննարկելու համար: Անդրադառնալով հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցությանը՝ Բորդյուժան նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համաձայնեցվել են 4 պայմանագրեր, որոնց հիման վրա «Հայաստանում շուտով կգործեն ՀՀ ԶՈՒ սպասարկման սերվիս կենտրոններ»:

Осенью 2012 года в Армении планируется проведение крупномасштабных учений КСОР, в которых будут участвовать все страны-члены ОДКБ. “Участие будет осуществляться либо посредством участия военного контингента стран или со стороны отдельных оперативных групп, посланных для участия в учениях”, – сообщил генсек ОДКБ Николай Бордюжа в ходе телемоста Ереван-Москва-Астана-Минск-Киев-Кишенев.
В связи с координацией осуществления учений в конце февраля в Ереван прибудут представители ОДКБ, которые проведут встречи с армянским руководством, а в марте планируется посещение Бордюжи для обсуждения достигнутых с армянскими властями договоренностей.
Коснувшись армяно-российского военно-технического сотрудничества, Бордюжа заметил, что между Арменией и Россией согласовано 4 контракта, на основе которых “В Армении в скором будущем будут действовать сервисные центры по обслуживанию ВС РА”.