22 February 2012 - 09:23 AMT
Այսօր Մոսկվայում «Ռուսական թերթի» խմբագրությունում տեղի կունենա հայ և ադրբեջանցի մտավորականների աշխատանքային խմբի հանդիպումը: Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյի հոդվածում: Ըստ նրա, հանդիպումն առաջին անգամ տեղի կունենան 4 տարվա դադարից հետո: «Քառամյա դադարը պատահական չէր: Պատճառները տարբեր են` սկսած անձնականից, մինչև պետության կողմից թելադրվածները»:
Ընդ որում, Շվիդկոյն ընդգծել է, որ չնայած շփումները մամուլը և քաղաքական գործիչները խստորեն քննադատել են, այնուամենայնիվ, դրանք լուրջ արդյունքներ են տվել: «Ակնհայտ էր, որ սկսվել էր մարդկային հարաբերությունների ինչ-որ լուրջ գործընթաց, որը կարող էր ազդել հասարակական կարծիքի վրա»:
«Այսօր փոխզիջումը թուլության նշան չէ, այլ հակառակը` ուժի: Նախ և առաջ` ինտելեկտուալ ուժի»,-ընդգծում է Շվիդկոյը` հիշեցնելով, որ հումանիտար մակարդակում երկխոսություն սկսելու որոշումը կարևոր ազդակ ստացավ վերջերս Սոչիում տեղի ունեցած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումից հետո»:

Сегодня в Москве в редакции "Российской газеты" пройдет рабочая встреча представителей армянской и азербайджанской интеллигенции. Об этом говорится в статье спецпредставителя президента России по международному культурному сотрудничеству Михаила Швыдкого. По его словам, что такая встреча пройдет впервые после четырехлетнего перерыва. «Четырехлетняя пауза не могла быть случайной. Несмотря на то, что дипломатические контакты не прерывались надолго, продолжить тот гуманитарный диалог, начатый по инициативе Армена Смбатяна и Полада Бюль-Бюль оглы, которые были министрами культуры, а затем послами своих стран в Москве, долго не удавалось. По разным причинам. От личных до продиктованных высшими (и часто непонятными простым гражданам вроде меня) государственными соображениями».
При этом Швыдкой отметил, что хотя после всех этих контактов отклики прессы и политиков были весьма жесткими, они, безусловно, принесли важные результаты. «Было очевидно, что начался некий важный процесс человеческих контактов, способных повлиять на общественное мнение».
«Сегодня компромисс не признак слабости, а признак силы. Интеллектуальной силы прежде всего» – отмечает Швыдкой, напомнив, что решение начать диалог на гуманитарном уровне получило важнейший импульс после недавней встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Сочи.