22 Փետրվար 2012 - 09:30 AMT
Մայիսին կայանալիք ԱԺ ընտրությունների բացարձակ ֆավորիտներն են իշխող ՀՀԿ-ն ու «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը: Ըստ նրա, ըստ ելակետային տվյալների, եթե ընտրությունները կայանային անցած կիրակի օրը, ապա ՀՀԿ-ի օգտին ձայն կտար հարցման մասնակիցների 39 տոկոսը, իսկ ԲՀԿ-ին՝ 36 տոկոսը:
Ըստ Ադիբեկյանի, Հայ ազգային կոնգրեսը կհավաքեր 8,5 տոկոս, ՀՅԴ-ն՝ 6,1 տոկոս, իսկ ՕԵԿ-ն ու «Ժառանգությունը»՝ 5,1 տոկոս: Նա նշել է, որ այդ 6 կուսակցություններից բացի այլ կուսակցություններ խորհրդարան չեն մտնի:
Սոցիոլոգը նշել է, որ մինչ ընտրությունները «Սոցիոմետրը» պարբերաբար հարցումներ է անցկացնելու բնակչության շրջանում:

На майских выборах в Национальное собрание абсолютными фаворитами будут правящая Республиканская партия и Процветающая Армения. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил руководитель социологического центра «Социометр», социолог Агарон Адибекян. По его словам, согласно исходным опросам, если бы выборы прошли в следующее воскресение, то за РПА отдали бы голоса 39% респондентов, а за ППА – 36%.
Согласно Адибекяну, Армянский национальный конгресс набрал бы 8.5 %, Дашнакцутюн – 6.1 %, а “Оринац еркир” и “Наследие” по 5.1%. Он подчеркнул, что кроме этих 6 партий никакая другая в парламент не проходит.
При этом социолог добавил, что эти данные исходные, предварительные, и до выборов ситуация может измениться.
Адибекян также сообщил, что до начала выборов «Социометр» периодически будет проводить опросы населения, связанные с парламентскими выборами.