23 Փետրվար 2012 - 07:34 AMT
Հայաստանի նկարիչների միությունն այս տարի նշելու է հիմնադրման 80-ամյակը: Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց միության նախագահ Կարեն Աղամյանը, այդ առիթով լույս է տեսնելու հատուկ կատալոգ:
Բացի դրանից, միությունն այս տարի մայիսին կազմակերպելու է Շուշիին նվիրված ցուցահանդես, ինչպես նաև 2015 թ-ին նախատեսում է կազմակերպել ցուցահանդես` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցին:
Աղամյանը, խոսելով դժվարությունների մասին, նշեց, որ նրանք աջակցության լուրջ կարիք ունեն, բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնելու համար: Նա նաև խոսեց ոլորտում օրենքների, մասնավորապես ստեղծագործական միությունների մասին օրենքի բացակայության մասին:
Միությունն այսօր ունի շուրջ 1000 անդամ, որից 700-ը ապրում և ստեղծագործում են Հայաստանում, մնացածը` արտերկրում: Միությունում մոտ 300 հոգի երիտասարդներ են:

23 Февраль 2012 - 07:34 AMT
Союз художников Армении в этом году отметит свое 80-летие. Как отметил во время пресс-конференции председатель союза Карен Агамян, по этому поводу выйдет в свет специальный каталог.
Говоря о финансовых трудностях союза, Агамян сказал, что для реализации многочисленных программ они остро нуждаются в содействии и поддержке. Он с сожалением отметил, что пока нет и закона о творческих союзах.
В Союзе художников Армении в настоящее время насчитывается около 1000 членов, 700 из которых живут и работают в Армении, а остальные – за рубежом. Около 300 членов союза – представители молодежи.