23 Փետրվար 2012 - 09:49 AMT
Հայաստանը պետք է տասնյակ տարիների հեռանկարն աչքի առաջ ունենա, որպեսզի բացառի ղարաբաղյան հարցում ռազմական ելքը` հայկական տարածքների օկուպացումից խուսափելու համար: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարել է ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը:
Ռազմական փորձագետի կարծիքով, այն խաղաղությունը, որը մենք ունենք այսօր, լավագույն տարբերակն է: Ընդ որում, նա հավելել է, որ եթե Հայաստանը անգամ չնչին փոփոխություն մտցնի ռազմավարության մեջ, և ղարաբաղյան հարցում զիջումների գնա, Ադրբեջանի հետ պատերազմն անխուսափելի կլինի:
«Մենք պետք է հաստատենք այն նվաճումները, որոնց հասել ենք այս ընթացքում, իսկ դրա համար պետք է ամրացնել պետական կառույցները` ԼՂՀ տարածքում»,-հայտարարել է Ջամալյանը:
Փորձագետն ընդգծել է, որ ոչ մի դեպքում չի կարելի թույլատրել հակամարտության ռազմական ելք, քանի որ այդ դեպքում Ադրբեջանը բաց չի թողնի Սյունիքի տարածքը օկուպացնելու հնարավորությունը:

Армении необходимо смотреть на десятки лет вперед, чтобы исключить военный исход карабахского конфликта и избежать вероятности оккупации армянских территорий. Об этом на пресс- конференции в Ереване заявил военный эксперт Давид Джамалян.
По мнению военного эксперта, тот мир, который мы имеем сейчас, самый лучший вариант из возможных. При этом он добавил, что если Армения внесет малейшие изменения в военную стратегию и пойдет на уступки в карабахском вопросе, войны с Азербайджаном не избежать.
“Мы должны утвердить достижения, которых мы добились за этот период времени, а для этого нужно укреплять государственные структуры на территории НКР”,- заявил Джамалян.